2007. november. 27. 09:00 Utolsó frissítés: 2007. november. 27. 10:30 Vélemény

Filló Pál: "A pártban és a képviselők között nagy a tanácstalanság"

Filló Pál az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi, valamint szociális bizottságának tagja, az MSZP országos munkástagozatának vezetője elsietettnek és átgondolatlannak tartja a reformkurzust, nem ért egyet a gazdaságtalan vasúti szárnyvonalak felszámolásával, bírálja a Kóka-féle minisztérium kapkodását, a reformok kommunikációját.

Filló Pál
hvg.hu: Alig néhány napja tartották a vasutassztrájkot, most újabbat helyeztek kilátásba. Tüntetés a Parlament előtt, munkavállalói tiltakozás a tervezett több-biztosítós egészségügyi rendszer ellen. Közel százharminc szocialista módosító indítvány fogja átszabni az egészségügyi törvényt. Önök a Munkástagozatban hogyan látják mindezt?

Filló Pál: A Parlament előtti, átpolitizált tüntetésen főként a jobboldali szakszervezetek tagsága és támogatóik vettek részt, a nagy szakszervezetek nem. A tiltakozás azért sem volt jogos, mert a parlamentben most zajlik az egészségbiztosítási törvény vitája, még nem dőlt el, mit fogadunk el. De a tüntetésnek, a vasutassztrájknak annyi haszna volt, hogy mi, a nagyobbik kormánypárt képviselői  elgondolkodjunk,  a kormány jól kommunikálja-e terveit és szándékait az embereknek. Nagyon sok a tévedés és a ferdítés. Az emberek attól félnek, hogy ha a magánbiztosítók belépnek az egészségügyi ellátórendszerbe, akkor a szegények és a betegek nem kapnak ellátást, és a gazdagoké, az egészségeseké lesz a világ. Erről azonban nincs szó, pontosabban e veszély kiküszöbölésére igyekeztünk garanciákat beépíteni a rendszerbe. Az MSZP munkástagozatának kezdettől fogva az volt a véleménye, hogy csak akkor tudunk elfogadni bármiféle változást az egészségügyi rendszerben, ha biztosítékokat kapunk, a szegények és a betegek semmiféle hátrányt nem szenvednek. Ezért ragaszkodunk a magánbiztosítók fölötti állami kontroll megőrzéséhez.

hvg.hu: Liberális vélemény szerint, ha túlságosan megkötik a magántőke kezét, az elveszi a befektetők kedvét attól, hogy beszálljanak a magyar betegellátási rendszerbe.

F.P.: Nem kell félteni a tőkéseket! Megelégszenek kisebb profittal is, ha az üzlet hosszú távon kifizetődik nekik. Mi a társadalmi szolidaritást rendkívül fontos értéknek tartjuk, meg akarjuk őrizni. Ezért a munkástagozat csak akkor szavazza meg a társadalombiztosítási törvényjavaslatot, ha minden aggályunkat eloszlatták. Ebben az ügyben megkerestük a véleményünkkel Gyurcsány Ferenc pártelnököt és miniszterelnököt is. Októberben országos gyűlésünkön javasoltuk, hogy most, miután a törvényhozás gondoskodott az ország pénzügyi egyensúlyának helyreállításáról, nyugodtabb időszaknak kell következnie, le kellene állítani a további, rosszul és kapkodva előkészített reformokat. Úgy vélem, itt az ideje annak, hogy dőljünk egy kicsit hátra, nézzük meg, hogyan állunk azzal, amit elkezdtünk, s nem hagytunk-e félbe bizonyos dolgokat. A további reformokat pedig sokkal szélesebb társadalmi vitával kell előkészíteni, megbeszélve az érintett társadalmi csoportokkal és civil szervezetekkel.

hvg.hu: Mintha beállna azok közé, akik szerint a közvéleménynek elege van a rögtönzött reformokból.

F.P.: Sok az indulat az emberekben, a jobboldal demagógiája pedig szítja a szenvedélyeket. Ezért lenne most szükség higgadtságra, a szálak elvarrására. Meg kellene vitatni a szociális partnerekkel, különösen a szakszervezetekkel az eddigi fejleményeket, meg kellene kérdezni a munkáltatók, a civil szervezetek véleményét is. Csak így győzhetjük meg a társadalmat arról, hogy amit akarunk, az emberek érdekét szolgálja, és nem ellenük irányul.

hvg.hu: Ön sokat bírálja a gazdasági tárcát is, legutóbb a szárnyvonalak bezárásának kapkodó előkészítését bírálta.  

F.P.: Erről nekem egészen más a véleményem, mint a szocialista frakció többségének. A munkástagozatban sok a vasutas, és ők is azt mondták: a GKM elképesztő felelőtlenséggel kezeli ezt a problémát. Én magam is tapasztaltam, miféle átgondolatlan kapkodás folyik a gazdasági tárcánál: olyan kiváltságos helyzetbe hozták a Hankookot vagy a Suzukit, ami Európában párját ritkítja. Az, hogy ezeknél a cégeknél nincs lehetőség a dolgozók érdekeit védő szakszervezet megalakítására, ellentétes a magyar munkaügyi törvényekkel. Ebben az ügyben többször is interpelláltam a parlamentben, s megkerestem Kóka János miniszter urat is. Sajnos, vele nem tudtam zöld ágra vergődni.

A vasútnak vannak még tartalékai. Mindenekelőtt a vízfejszerű vezetését kellene leépíteni, el kellene küldeni azokat, akik milliós fizetéseket húztak, és ennek fejében oda juttatták a MÁV-ot, ahol most van. Ha fele olyan szigorúan lépének fel az ázsiai cégekkel szemben, a munkások érdekében, mint ahogy a vasúti szárnyvonalakat „fúrták”, nem itt tartanánk. Leromlott a szolgáltatás színvonala, ez elriasztja az embereket a vasúttól, nem szívesen utaznak a büdös, koszos kocsikban. Ezen kellene változtatni. Mert világszerte az a tendencia, hogy a közúti közlekedést környezetvédelmi okokból korlátozzák, és a forgalmat vasútra terelik. Ilyen szempontból kell újragondolni a szárnyvonalak ügyét.

hvg.hu: A konvergencia-program jegyében komoly megtakarításokra kényszerül  a kormány  az oktatás, az egészségügy, a tömegközlekedés, egyáltalán, a közszféra területén. Így nehéz népszerű reformokat csinálni.

F. P.: Tisztázzuk: a közszféra költségvetési támogatása nem csökkent az utóbbi egy évben, ám drasztikusan emelkedtek a költségek. Sokszor hallottam emberektől, hogy személy szerint Gyurcsány Ferencet okolják a gáz árának emelkedésért, és azért, hogy az állam ezt jövőre szűkebb körben és kisebb mértékben tudja csak kompenzálni. Pedig világszerte drasztikus mértékben emelkedik a földgáz ára, miközben Magyarországon sajnos általánossá vált a gázfűtés. Tény ugyanakkor, hogy a konvergencia-program miatt elrendelt szigorító intézkedésekről nem volt érdemi társadalmi konzultáció. Ennek legfőbb oka az, hogy senki értett volna egyet a kormánnyal, reménytelen lett volna a megegyezés a szociális partnerekkel. Az orvosoktól sem lehetett remélni, hogy üdvözölni fogják a privilégiumaik eltörlését, illetve a hálapénzt csökkentését. Most más a helyzet, más tempóra van szükség.

Szeretnénk látni, hová vezetnek a reformok (Oldaltörés)


hvg.hu: Támogatja-e ön, illetve az MSZP munkástagozata Tóth Károly szocialista képviselőtársuk javaslatát, a vizitdíj eltörlését január elsejétől, illetve akkortól kezdve, amikor bevezetik a több-biztosítós modellt?

F.P. : Úgy gondoljuk, hogy erre a forrásra, vagyis a vizitdíjra a háziorvosoknak, illetve a rendelőintézeteknek jelenleg szükségük van. Ugyanakkor jó lenne, ha az ellátórendszerbe belépő, versengő magánbiztosítók átvállalnák a vizitdíjat, ahogy erre Nyugat-Európában több példa is van. Mivel az egészségügyi rendszer valójában csak 2009 január elsejétől működik „élesben”, addig lesz időnk visszatérni a kérdésre. Jó lenne mindenki számára elfogadható és támogatható megoldásokat találni az egészségügy, a tömegközlekedés és az oktatás problémáinak megoldására. Tárgyalni kell a szociális partnerekkel és a pártokkal, hogy konszenzust találjunk a programok támogatásához.

hvg.hu: Az utóbbi 17 évben vajmi kevés alkalommal sikerült ilyen széles körű egyetértésre jutni. Az utóbbi öt évben pedig a koalíció kormányzott, valószínűleg nehéz lenne az ellenzéket rábírni, hogy mostantól osztozzon a felelősségben.

F.P.: Tény, hogy a politikai elit számos kérdéssel nem volt hajlandó szembenézni a rendszerváltás óta. A kialakult éles politikai szembenállás az ország egyik legsúlyosabb problémája, abba kellene hagynunk a „gyűlöletpolitizálást” és a bűnbakkeresést. Tarthatatlan a Fidesz 'nem tárgyalunk' pozíciója, ez felelőtlen magatartás. Arról, hogy gazdasági helyzetünk jelenleg meglehetősen rossz, a pártok, a munkaadók és a munkavállalók egyaránt tehetnek. Sajnos 2006 májusában, a megnyert választás után még nekünk, az MSZP munkástagozatához tartozóknak, a képviselőknek, és személy szerint nekem sem volt sejtelmem arról, milyen rosszul áll költségvetési téren az ország.

hvg.hu: Információk szerint az utóbbi időben MSZP-s platformokon és tagozatokon belül mind élesebb vita bontakozik ki, nőtt a feszültség Gyurcsány Ferenc támogatói és bírálói között. Igaz ez?

F.P.: Annyit mondhatok, hogy a pártban és a képviselők között is nagy a tanácstalanság. Szeretnénk tisztábban látnil, hová vezetnek a reformok. Ugyanakkor tartunk attól is,  hogy rossz irányt vesznek az ügyek, ezért igénylünk garanciákat. Az MSZP munkástagozata próbálja védeni a dolgozók jogait, de mi sem tudjuk, hogy mekkora az esélyünk a sikerre.

Pelle János

hvg360 Parászka Boróka, Tiszóczi Roland 2025. január. 16. 06:30

A német választás megmutathatja, mennyire kell Európának rettegnie Elon Musktól

Donald Trump elnöki eskütételével Elon Musk politikussá válása is lezárul. A világ leggazdagabb embere az általa épített rakétákat idéző sebességgel igyekszik megváltoztatni az internetes kommunikáció terepét és szabályait, hogy érdeke és víziója szerint formálja át Amerikát és Európát.