Önkormányzati biciklin karikázom – Párizsban
A párizsi utcákat és tereket mostanában furcsa kinézetű biciklik lepték el. A helyi önkormányzat rájött, hogyan lehet enyhíteni a tízmillió párizsi napi közlekedési gondjain: kölcsönbiciklikkel. Telehintették a várost biciklitárolókkal – egy óra használat 1 euró, azaz 250 forint, de az első félóra ingyenes. Írásunk szerzője maga is rendszeresen felül a kölcsönbringára, és próbálja megmagyarázni, Budapesten miért nincs hasonló kezdeményezés.
© Fáber Ágoston |
S hogy nagy valószínűséggel találunk is magunk alá egy drótszamarat, azt annak köszönhetjük, hogy a kerékpárdrosztok 300 méterenként vannak elhelyezve a városban (mostanra már több mint 830 darab). Egy-egy helyen legalább 15-20 számozott kerékpárnak van helye, s a tárolók csak azután „eresztik el” a biciklit, hogy jogosultságunkat igazoltuk. Minden magától működik, és inkább jól, mint rosszul, noha időnként találkozik az ember a tárolóba beragadt, vagy leesett láncú járművel. A drosztok és kerékpárok szervizelése (elvileg) folyamatos, a kisbuszokon utaztatott biciklikkel pedig gondoskodnak a drosztok kínálatának kiegyenlítéséről.
Függetlenül a megvásárolt időtartamtól, az első fél óra mindig ingyenes. Fél óra egy átlagos edzettségű embernek bőven elég arra, hogy a város pereméről a belvárosig eljusson. De ha valamilyen rejtélyes okból (avagy városnézési célzattal) nem tudnánk megválni járművünktől, 1 euróért további fél órát használhatjuk, a következő fél óra viszont már 2, az azután következők pedig egységesen 4 euróba kerülnek. Úgyhogy tegyük le a biciklit, mielőtt elfogy a pénzünk. Ha ez sikerült, 5 perc elteltével – akár ugyanott – újra felvehetünk egy bringát, és fél órát ismét ingyen tekerhetünk.
A bicikli, ahol csak lehetett, műanyag burkolatot kapott, így nem kell attól tartani, hogy a lakosság ezermester hajlamú része harapófogóval áll neki az üzemzavar elhárításának.
A kerékpárbérlésnek ez az új fajtája forradalmi változásokat hozhat a közlekedésben. Azért írom feltételes módban, mert sajnos, arányaiban egyelőre eltörpül a motorizált módozatok mellett, de legalább jól látható a jövő trendje: merre haladunk – és milyen járművel. Kicsit kevesebb autó, kicsit kisebb légszennyezettség és kicsivel kevesebb dugóban araszolás. (Városismeretünk viszont mindenképp rohamléptekben gyarapszik, hiszen a kerékpárral mindig magunk tervezzük meg az útvonalat.) Csodát tehát három hónap alatt ne várjunk, de kezdetnek nem rossz.
Ami a rendszer budapesti megvalósíthatóságát illeti, legalábbis szkeptikus vagyok. Egyrészt nem tudom, hogy a főváros honnan teremtené elő a beruházásra szánt összeget. (Mondjuk a négyes metrót talán ki lehetett volna váltani villamosokkal, és akkor egy-két millió biciklire is maradt volna pénz.) Másrészt a közlekedési állapotok sem kedveznek a dolognak. (Lásd az autók versenyét a záróvonal átlépésével, index nélkül, gyorsulási verseny lámpától lámpáig stb.) Harmadsorban a párizsi tél általában enyhébb, mint a budapesti, hó csak a legritkább esetben van. Lehet, hogy a tél közeledtével átmenetileg veszít népszerűségéből a biciklizés, de néhány didergő környezetvédőt biztos látni majd a kerékpáron kuporogni. Hótól mindenesetre aligha kell tartaniuk. Végül pedig a magyar KRESZ megváltoztatása is szükséges lenne, jelen pillanatban ugyanis Magyarországon tilos a buszsávban biciklizni. (Nem tudom, mennyivel veszélyesebb az évente több tízezer kilométert levezető taxi- és buszsofőrök között tekerni, mint egy sávval beljebb, a civil autósok között hazardírozni.)
Azt mindenki azonnal érzi, hogy az első három pont nehéz köveket gördít a Párizsban kiépített rendszer hazai megvalósítása elé. De aki úgy véli, hogy a negyedik pont aztán igazán nem állhat a kezdeményezés útjába, nagyot fog tévedni: egy internetes autósújság az elmúlt hónapokban többször is kezdeményezte az értelmetlen KRESZ-szabályok megreformálását, ám azt volt kénytelen tapasztalni, hogy a javaslatok a közlekedési tárcáról úgy peregnek le, mint a vakolat.
Aki tehát Párizsba látogat, feltétlenül próbálja ki a Vélib’-et. Aki viszont Budapesten ül biciklije nyergébe, az vigyázzon magára, állandó életveszélyben van. Ha elég fittnek érzi magát, nevezzen be a lámpától lámpáig tartó gyorsulási versenybe.
Fáber Ágoston / Párizs