Az OMV vezérigazgatója cége "ellenséges felvásárlási akciójáról"
A HVG szerkesztősége levelet kapott Wolfgang Ruttenstorfetől, az OMV osztrák olajipari vállalat vezérigazgatójától, amelyben a két cég egyesülésének előnyeit fejti ki. Az alábbiakban teljes terjedelmében olvashatják a 2007. július 3-án keltezett, eredetileg angol nyeven írt levél fordítását.
L
Wolfgang Ruttensorfer vezérigazgató. Bízik az "értelem felülkerekedésében". © MTI |
Olaj az olajra
Tisztelt Szerkesztő Úr!
Utalva cikkük címére [HVG, Olaj az Olajra, 26.szám, július 30, 93.oldal] amikor az OMV a MOL-ban további 8,6 százalékos részvényvásárlásra szánta el magát, annak célja valóban „olaj az olajra” volt, azaz: együttműködés és közös értékek megteremtése. Semmiképpen sem akartunk „olajat önteni a tűzre”.
Az elmúlt években és hónapokban az OMV számos alkalommal kereste az alkalmat, hogy eszmecserét folytasson a MOL-lal és természetesen továbbra is kész nyílt, de most már konkrétabb tárgyalásra. A piac konszolidációjával, és az így bekövetkezett jelentős változással az OMV – a MOL-lal együtt – meghatározó szerepet szándékozik betölteni, - ezért vásárolt MOL részvényeket.
Az OMV úgy véli, a további konszolidáció nemcsak, hogy elkerülhetetlen, de erre lehetőségként lehet és kell tekinteni. Ebből kiindulva, a cégeink közötti együttműködés időszerű és nagyon is indokolt. Úgy gondoljuk, hogy egy OMV-MOL partnerség komoly esélyeket teremt mindkét vállalat számára:
- Az erők egyesítésével lehetőség nyílik arra, hogy a globális piaci nyomásnak sikeresen ellenálljanak, mi több, a nyertesek oldalán legyenek;
- Szoros együttműködésükből valamennyi részvényes profitálhat;
- Az ellátás biztonságosabbá válhat, ez pedig kedvez a fogyasztóknak;
- A két vállalat vitathatatlanul jó minőségű termékei még több fogyasztóhoz juthatnak el;
- Felgyorsulhat a kombinált vállalategyüttes növekedése, ami munkát és további előnyöket biztosít az alkalmazottaknak.
A félreértések elkerülése végett: mindezt egyedül az OMV nevében, az önálló, sikeres és biztos pénzügyi alapokon álló vállalat nevében javasoljuk. Harmadik fél részvételéről nem lehet és nem is lesz szó! Több mint egy évtizedes szakmai kapcsolatokat ápolunk a MOL-lal. Úgy gondoljuk, a kezdeményezésünkre a választ sokkal inkább racionális, semmint érzelmi alapon kellene megadni. Ha elfogadják [javaslatunkat] a tárgyalásokra, a tények megvitatására, ez olyan lehetőség, ami biztosan nem árthat.
Csak ismételni tudom magam: az OMV tárgyalási kezdeményezésének van értelme. Nyilván sok a megválaszolatlan kérdés, amelyekre megoldást kell találni. Eljött az ideje, hogy a vitás kérdéseket higgadtan, részleteiben is áttekintsük.
Ami eddig történt: a MOL újabb falakat emel a részvénytulajdonosi szerkezetben. Ám a falak építésének ideje Európában már régen lejárt. A MOL és az OMV is szabadpiacon működik, annak minden előnyével és következményével együtt. A szabadpiac garantálja, hogy az értelem felülkerekedjék az érzelmeken. Az OMV határozott szándéka, hogy ezt a korszerű, egyben tényszerű megközelítést képviselje, mint a MOL legnagyobb önálló részvényese.
Őszinte tisztelettel,
Wolfgang Ruttenstorfer