2007. január. 16. 07:30
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2007. január. 18. 15:11
Vélemény
Lendvai: „Nem hazudok, nem tévedek, Vajda Péter besúgó volt”
Lendvai Pál a napokban a bécsi Der Standardban írt cikkében félreérthetetlenné tette, hogy amikor "egy városszerte ismert újságíró-besúgót" emleget, "még a sztálini érából” Vajda Péterre gondolt, hiszen nevet ugyan nem említ, de hozzáteszi: a "polgári titkosszolgálatok szóvivője" az illető. A hvg.hu-nak adott telefoninterjúban a neves publicista állította: Vajda az elhárításnak dolgozott az 50-es években. Vajda Pétert kerestük, ám nem tudtuk elérni.
Erre volt kíváncsi a hvg.hu is, amikor telefonon utolérte Lendvai Pált bécsi lakásában. „Először is szeretném leszögezni, én Vajda Péternek az 50-es évek során játszott besúgói szerepére utaltam. Ezt bárki elolvashatja Határátlépés címmel írt életrajzi kötetem 2002-ben megjelent második kiadásának 120-121. oldalán. Igaz, akkor is V. P. monogrammal jelöltem Vajdát. Leírtam, hogy 1951-ben besoroztak, és már a sorkatonai szolgálat kezdetekor mellém szegődött egy rádiós újságíró kolléga, nem más, mint Vajda, aki, miközben a jó barát álarcát öltötte magára – mint kiderült –, megbízást kapott állandó megfigyelésemre, és arra, hogy mindenről beszámoljon az elhárításnak” – mondta el a hvg.hu-nak Lendvai.
Mint a Határátlépésben olvashatjuk, Vajda, mint szerkesztő, gyors karriert futott be politikai tiszti rangban a karhatalom és a határőrség hetilapjánál. Elintézte, hogy átkerüljön a párt központi lapjához, s „megbízhatóságának szemmel látható jeleként a legnehezebb években moszkvai, majd washingtoni tudósító lett”. Ám a kellemetlen történet itt még nem ért véget - írja Lendvai.
A pályakezdő Lendvai |
Az akkori bécsi MTI-tudósító kérdőre vonta Vajdát a szerkesztőségben: Vajda nem is tagadta a szerzőséget, „mindössze vigyorogva megjegyezte: szeretném, ha a jövőben is beengednének Ausztriába” - írja könyvében Lendvai. Mint hozzáteszi: Vajda egy évtizeden belül másodszor is ártani akart neki. Ez a legteljesebb mértékben sikerült. „Édesapám annyira felizgatta magát a névszerinti támadás miatt, hogy szívinfarktust kapott, amit nem is élt túl” - írja a szerző. "Ma is tartom magam ahhoz, amit könyvemben leírtam"- hangsúlyozta a telefoninterjúban Lendvai Pál.
Ungváry Krisztián történészt arról kérdeztük, mennyire voltak megbízhatóak a Kádár-rezsim titkosszolgálatának tagjaira illetve a vele együttműködőkre vonatkozó átvilágítások. "Nem igazán megbízhatóak, és nemcsak a III/I-esekről illetve a III/II-esekről, tehát a kémekről és kémelhárítókról van szó" – jelentette ki Ungváry, és rögtön konkrét példát is hozott. Kiszely István I. kerületi alpolgármester Katona Tamás polgármestersége alatt megkapta az átvilágítók „nem találtunk semmit” értesítését, miközben a levéltárban bárki elolvashatja Feledi Zsolt néven írt hálózati jelentéseit. Az átvilágítók csak olyan anyagokból tudtak dolgozni, amelyeket a titkosszolgálatok leadtak a levéltáraknak, ezek pedig a titkosszolgálati aktáknak csak töredékei – tette hozzá Ungváry.
Megpróbáltuk elérni Vajda Pétert is, telefonos megkeresésünkre azonban a visszahívás elmaradt.