1000 éves a Mátyás-templom, persze. Meg Jézus is magyar volt. Csináljunk róla is érmet!
Ezer éve (miként a Tényleg Facebook-oldala rámutat) nem hogy a mindannyiunk által jól ismert Mátyás-templom nem létezett, de nem volt még Buda városa, illetve a gótikus stílus sem. A Schulek Frigyes vezetésével újjáépített mai templom pedig neogótikus stílusban épült a 19. század végén.
Ha egy felkészültebb 6. osztályos is tudja mindezt, vajon honnan származhat az ezeréves Mátyás-templom gondolata?
„Szent István megalapítja az első Mária-templomot (… ) Jóllehet a kutatók újabban már elismerik, hogy a Várhegyen a tatárjárás előtt is volt település, jelenleg nincs tárgyi bizonyítékunk a budavári Mária-egyház 1247 előtti létezésére.”
A Mátyás-templom honlapján olvasható szöveg tehát a hagyományra hivatkozva említ ősi alapítást. Ennek azonban nincs tudományos alapja, hisz ekkor még a mai Buda területén sem volt település.
Minden iskolás megtanulja: a legrégibb időkről szóló történetekben keveredik a monda (legenda) és a valóság. Így van ez például a görög-római vagy a magyar történetek esetében is. Vagyis ezek hitelességét igen óvatosan kell kezelni. Leegyszerűsítve: egy ősi történet nemegyszer inkább mese, mint valóság.
Hogy történhet, hogy mindezt semmibe veszi az éremkibocsátó vállalkozás?
Az akadémiai tudományos megközelítésekkel szemben új alapokra helyeznék a történettudományt? Kevéssé valószínű, erre már több intézetet hoztak létre.
Megváltoztatnák az időszámítás kezdetét vagy a számítás módját? Mint a jakobinusok példája mutatja, forradalmi időkben ez lehetséges, de ennek ebben az esetben nincs más jele.
A műveletlenség, a félműveltség tora lenne, amit látunk? Azt remélem, nem erről van szó.
Persze vannak, akik egyszerű üzleti fogásnak tartják a hibás szövegű érme kiadását: sokat fog az még érni a későbbiekben. Vagyis az üzlet diadala ez a műveltség felett?
Nem számítanak a tények, lényeg a hiedelem? Ez sajnos lehetséges. Az Alaptörvény ötödikeseknek szánt változatának egyik képe Wagner Sándornak azt a festményét ábrázolja, melyen Dugovics Titusz magával rántja a zászlót kitűzni kész törököt a mélybe, hogy élete árán mentse meg a várat. Közismert, hogy Nándorfehérvár ostromakor nem történt ilyen, ez valójában legenda. Mégis ez az egyik fontos képi illusztrációja az alaptörvénynek. Ezzel az „alaptörvénybe került”, hogy a legenda fontosabb a tényeknél. Vagyis a történelem az, aminek hinni akarjuk.
Egyre több helyen olvashatjuk, hallhatjuk (néha még hivatalos ünnepségeken is), hogy a magyarok 10 ezer, netán 30 ezer éve élnek itt. Ha így van, akkor felmerül a kérdés: hogy lenne csupán ezeréves a Mátyás-templom?
(A szerző a Történelemtanárok Egyletének az elnöke)