Érdemes észrevenni, hogy egyetlen dolgot nem mond a hatalmi párt és a pártközeli média: azt, hogy kitiltási ügy nincs.
Emlékszünk még arra, amikor az Élet és Irodalom megírta, hogy a Fidesz-székház eladásából származó pénzek Orbán Viktor családjának vállalkozásához juthattak? A Fidesz pert indított a lap ellen, és a cikk alapvető állítását nem cáfolva azt nehezményezte, hogy „Fidesz-cégek” nem léteznek. A pert megnyerték, majd a médiában lobogtatták a jogerős ítéletet, mintha a magát korrupciós ügyet sikerült volna cáfolni, nem pedig egy pontatlan kifejezés használatát helyreigazítani. Kommunikációs fogásnak ügyes volt, csak éppen a lényeget nem érintette.
Valami hasonló történik a kormányközeli személyek (azt mégsem írhatjuk, hogy „Fidesz-emberek”) Egyesült Államokból való kitiltása kapcsán. Először a Fidesz két héten keresztül azt hazudta a média minden szegletében, hogy nem tudják, kiket érint a kitiltás, míg Orbán Viktor el nem szólta magát, és André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője megerősítette, hogy a kitiltottak listájáról értesítették a magyar kormányt.
Ezt követően csatasorba állították a holdudvart, akik a következő állításokat tették:
- Aki a magyar kormány és az Egyesült Államok konfliktusában utóbbi mellé áll, nemzetietlen vagy a baloldal szekerét tolja. Boross Péterrel szólva: aki a kormányt támadja, Magyarországot támadja.
- Az Egyesült Államoknak is vannak korrupciós ügyei, úgyhogy söprögessen a saját háza tájékán.
- Vannak nálunk is korruptabb országok, ez érdekes módon nem zavarja az Egyesült Államokat.
- Az USA saját érdekeit (például az átlala is pénzelt civileket) védi Magyarországon.
És így tovább. Érdemes észrevenni, hogy egyetlen dolgot nem mond a hatalmi párt és a pártközeli média: azt, hogy korrupciós ügy nem volt, hogy az egész történet kreálmány lenne, amit a politikai érdekek vezérelte Egyesült Államok talált volna ki. Ebből ugyis nehéz kimászni, főleg, ha elkezdenek szivárogni a bizonyítékok. Az állítások jelentős része pedig két mondatban cáfolható.
A nemzetietlenség és elfogult ellenzékiség vádja például úgy, hogy ebben az ügyben az Egyesült Államok sokkal inkább képviseli a magyar választók érdekeit, mint Magyarország kormánya. Nekünk, választóknak ugyanis pártállástól függetlenül nem érdekünk, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) segítségével cégeket zsaroljanak. Nekünk a korrupciómentes kormányzás az érdekünk. Ezt vitatni tényleg csak annak érdeke, aki közvetlenül húz hasznot a lopásból.
Az, hogy az Egyesült Államoknak is vannak korrupciós ügyei, egyszerűen nem tartozik a történethez. Lehet moralizálni azon (ahogy például Schiffer András is tette), hogy kinek mennyi erkölcsi felhatalmazása van korrupcióról beszélni, de semmi köze ahhoz, hogy próbált-e védelmi pénzt szedni amerikai cégektől a Fidesz gazdasági holdudvara állami segítséggel. Ráadásul bőven van igazság abban, mint André Goodfriend ügyvivő mondott: náluk is van korrupció, de néha eljárás is indul korrupt politikusok ellen. Magyarországon ez – legalábbis a kormányzati oldal ügyeit illetően – mintha hiányozna.
Az is érthető, hogy miért pont Magyarországon robbant a bomba. Ennek két oka van: egyrészt természetesen az, hogy amerikai vállalatok érdekei sérültek. Reálpolitika. A második, hogy az érdeksérelemhez egy annyira pofátlan, az Európai Unióban talán korábban elképzelhetetlen kormányzati cselekvéssor vezethetett, ami kicsapta a biztosítékot az amerikaiaknál. Abban is van igazság, hogy ha a magyar kormány (a liberális demokrácia nyílt és vállalt leépítésével, illetve a putyini Ororszországhoz való közeledésével) nem haragítja magára az Egyesült Államokat, talán finomabb eszközökkel élnek. De ez nem érinti az ügy lényegét. Másképpen fogalmazva: attól még lehet az Egyesült Államoknak igaza, hogy saját érdekeit védi, hogy nem pártatlan, semleges szereplő a történetben.
A magyar érdekeket a lassú és bürokratikus Európai Unió, illetve a magyar kormánnyal szemben az elmúlt hetekben az erő fegyverét használó Egyesült Államok évek óta jobban képviseli, mint a Fidesz-kormány. Hogy ezt önös érdekből vagy demokratikus meggyőződésből (esetleg a kettő egyvelege miatt) teszi, az nem számít.
A botrányban állítólag érintett Századvég stratégiai igazgatója, G. Fodor Gábor blogbejegyzésében már az 1956-os forradalom és a kitiltási botrány között vont párhuzamot. Ez nemcsak azért sokatmondó, mert a putyinista oroszokkal éppen a Fidesz-kormány fűzte a rendszerváltás óta minden korábbinál szorosabbra a gazdasági-politikai együttműködést, hanem azért is, mert ezek szerint a Fideszben a nemzeti önrendelkezésről szól a kitiltási ügy. A nemzeti önrendelkezés tehát azt jelenti szerintük, hogy háborítatlanul tudnak lopni, és senki nem csap a kezükre.
Erős ellenzék és a választók széles köre által ismert konkrétumok híján természetesen a Fidesz nem fog belebukni az ügybe. De azt érdemes látni, hogy a lassú és megosztott, ráadásul Fidesz-szövetségesekkel (Európai Néppárt) is rendelkező Európai Unió után a Fidesznek most az Egyesült Államokkal kell felvennie a versenyt.
Akik viszont megérettték, hogy Orbán Viktor az erőpolitikában hisz, nem a finom jelzésekben.