Nyüzsi Ceglédi Zoltán 2014. október. 28. 16:49

Az átlátható Békemenet

A Fidesz-kampányon kívül eddig mit csinált a „civil” CÖF/Békemenet?

Nem újdonság, hogy 2010 óta minden, a fideszes kommunikációs gépezet által kiköpött jelzőt meg kell szoroznunk mínusz eggyel. A reklámadó nem a reklámot, hanem a bevételt sarcolja, a „megmentés” lenyúlás, a Békemenetről pont nem a béke jut eszünkbe – és itt van, ugye, a „civil” kifejezésünk is. Ez sem azt jelenti, ha a Fidesz mondja. Az ő olvasatukban az akár évtizedek óta szakmai feladatot ellátó egyesületek és alapítványok sem civilek, hanem „külföldről pénzelt” politikai szereplők. Ellenben a 2010 után, a Fidesz által így-úgy átcsorgatott („megmentett”?) pénzekből létrehozott és működtetett kampánycsapatok, azok bezzeg civilek.

Iskolapélda, egyben állatorvosi ló a Civil Összefogás Fórum, amely a Fidesz kiszervezett kampánybüdzséjeként működve sem a „civilség”, sem az összefogás eredeti jelentése, sem bármiféle „fórum-jelleg” közelébe sem ért soha. Egyszerűebben mondom, illetve kérdezem: tett valaha bármit a CÖF a Fidesz-kampány lebonyolításán kívül? Tudunk részéről bármi olyan, a civil szervezetek tevékenységére akár csak nyomokban hasonlító tettet említeni, ami több annál, mint hogy „Ne szavazz a Fidesz ellenzékére”, illetve „Szavazz a Fideszre”? A K-Monitor számításai szerint a Békemenet mögött álló szervezet ugyanis közel hatszázmillió forintot költött politikai kampányra. Naná, hogy a Kehi a K-Monitort is betámadta, hogy megelőlegezzem a konklúzió egy részét.

Az tehát világos, hogy a Békemenet/CÖF/CÖKA-dzsungel kizárólag a fideszes kampánypénzek elrejtésére szolgál. A párt mellett, sőt, egyre inkább helyette a kormány, illetve a békemenetelő álcivilek kampányolnak. Ehhez igazodik a kockacukor és a korbács is: a CÖF-ösök még közvetlen fideszes forrásokkal is gazdagodnak, Kehit és kommandósokat pedig csak akkor látnak, ha a norvég civilek felé visz az útjuk. A kormány ma ebben a szférában (is) tilt, tűr és támogat: az első csoportba a közérdekű adatok és a közpénzherdálás után érdeklődők, valamint a demokratikus és emberi jogok védelmezői kerültek, a másodikba azok, akik elfogadták, hogy civilként maximum a nyuszimentés és avargereblyézés politikamentes feladatát láthatják el, míg a támogatott kategóriát nyílt Fidesz-kampánnyal lehet kiérdemelni. Úgy, hogy nyílt utasítási rendszerben működnek: Bencsik András (aki a rendszerváltás előtti Népszabadság Pártélet rovatának egykori főmunkatársaként simán előveheti az egykori sillabuszt: pfuj, rohadt amerikaiak, éljen-éljen az orosz-magyar megbonthatatlan barátság) a netadó elleni tüntetés látva hosszú bejegyzést közölt arról, hogy itt az ideje egy újabb Békemenetnek, majd amikor a Fidesz szólt, hogy ne csinálja, ez a független civil már vissza is vonult. Pihenj! – adta ki a parancsot Kövér László a független civil Békemenetnek.

Külön árulkodó, hogy még a látszatra se adnak. Előre elnézést a párhuzamért, de még a Magyar Gárda is úgy indult (hohó, szintén Bencsik Andrással), hogy legalább falból elmentek vért adni meg hadisírokat gondozni, mielőtt beleálltak volna a cigányozós bakancscsapkodásba. A CÖF már azt sem érzi feladatának, hogy a másoktól követelt „miért nem a nénikét segítik át a zebrán, ha olyan civilek?”-féle akciókkal tegyen szépségtapaszt a direkt Fidesz-kampányára. Sőt. Még ők tesznek javaslatot az igazságügyi miniszternek, hogy hogyan lehetne szerintük a többi civil úgymond átláthatóságát növelni.

Szó se róla, a CÖF átlátható, mint az ablaküveg: egyetlen tevékenységük a Fidesz-kampány. De hogy nulla civil aktivitás, kizárólag politikai kampánytevékenység közben még ők akarják megmondani, hogy az igazi civilek hogyan működjenek, az tényleg olyan, mintha a viszkis rabló befektetési tanácsadónak állna.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?