Tarlós István főpolgármester felkéri Dörner Györgyöt, az Új Színház kijelölt igazgatóját, hogy Csurka Istvánt ne alkalmazza színházában. A főpolgármester döntését szerdán közleményben tette közzé.
A főpolgármester a kérést Csurka István lapjában, a Magyar Fórumban közzétett, "európai politikai kultúrával összeegyeztethetetlen" megnyilvánulásaival magyarázza. Tarlós István azt nem ellenzi, hogy az Új Színház műsorára tűzze Csurka darabjait.
"Sajnálattal vettem tudomásul, hogy Csurka István úr többszöri kérésem és ezt követő nyilvános felhívásom ellenére is újólag az európai politikai kultúrával összeegyeztethetetlen módon nyilatkozik meg lapjában. Ezért - bár azt nem ellenzem, hogy Csurka István sikeres drámáit műsorára tűzze - felkérem Dörner György urat, az Új Színház kijelölt igazgatóját, hogy Csurka István urat színházában ne alkalmazza" - olvasható a főpolgármester közleményében.
Tarlós István már október végén nyilvánosan felhívta Csurka István figyelmét, hogy tartózkodjon a félreérthető, illetve a politikai kultúrával nem összeegyeztethető nyilatkozatoktól. Akkor a Magyar Fórum című lapban Ascher Café címmel megjelent írása miatt érezte szükségét a főpolgármester ennek a lépésnek.
Szerdán délután flashmobot szerveztek a Fővárosi Közgyűlés Váci utcai épületénél, hogy tiltakozzanak Dörner Györgynek az Új Színház igazgatójává történő kinevezése ellen. "Szomorú, hogy ismét egy olyan ügy miatt kell találkozunk, mely megrendítette a hazai és határon túli művészeti élet számos tagját, és mindazokat, akik a szabad, a politikai ideológiáktól mentes művészet pártolói" - írták a szervezők a Facebookon. "A magyar kultúra védelmében nem engedhetjük, hogy ami az Új Színház igazgatói kinevezése körül történt, szó nélkül maradjon. A művészet szabad!" - olvasható a felhívásban.
A Főpolgármesteri Hivatal október 6-án hozta nyilvánosságra, hogy Tarlós István Dörner Györgyöt nevezte ki az Új Színház igazgatójává február 1-jei hatállyal. Dörner Györggyel együtt pályázott Csurka István író, dramaturg, aki az elképzelések szerint intendánsként dolgozott volna az intézményben. A döntést sokan - köztük hazai és külföldi szakmai szervezetek, intézmények és színházi szakemberek - bírálták, az üggyel a külföldi sajtó is foglalkozott, Christoph von Dohnányi világhírű karmester pedig a kinevezés miatt lemondta budapesti fellépését.
A fővárosban a kinevezés ellen tüntetés zajlott és petíció is született, amelyben új pályázat kiírását szorgalmazták. Az LMP a pályázati eljárás törvényességének vizsgálatát is kezdeményezte.
Sajtóhírek szerint több író - köztük Závada Pál és Szakonyi Károly - is jelezte, nem szeretné, ha a színház az új vezetés alatt az ő darabjaikat játszaná. Ugyanígy vélekedtek Sütő András és Sarkadi Imre örökösei is. Az Új Színház jelenlegi vezetése a héten jelentette be, hogy öt darab februárban le is kerül a repertoárról, mivel a jogtulajdonosok a vezetőváltás miatt nem egyeztek bele a szerződések meghosszabbításába.