Vállalat + Vezető Szesztay Péter 2016. október. 07. 12:25

Káosz a cégnél? Ezt a módszert érdemes kipróbálnia

Minden cég életében jöhetnek olyan feladatok, amelyek gyors és ütőképes megoldásokat kívánnak, amihez a dolgozókat érdemben aktivizálni kell.

Egy csoport adott témában való együttműködéséhez, együtt gondolkodásához, az erőforrások mozgósításához nagy segítség lehet egy vezető számára a facilitálás. Maga a folyamat arra koncentrál, hogyan jutunk el A-ból B-be. Ha például egy szervezetben strukturális átszervezés történik, vagy a szervezeti kultúra változik, akkor az odavezető úton alkalmazható a facilitálás, amely az adott csoport tagjait részesévé teszi a folyamatnak, beleszólhatnak az őket érintő döntésekbe.

A facilitálás legjobban a projektmenedzsmentben tud látványos eredményeket hozni, ahol a rövid határidők miatt kiemelt jelentősége van annak, mennyire tudnak a feladatra összpontosítani a dolgozók. De arra is alkalmas lehet, hogy elősegítsük egy szervezetben az információ jobb áramlását, motiválóbbá váljon a légkör a munkatársak számára.

De mi is a facilitálás?

A facilitátor olyan személy, aki egy csoport munkáját gördülékenyebbé teszi. Segít kitűzni a csoport céljait, szem előtt tartja a fókuszt, vezeti, moderálja a megbeszéléseket és figyeli az időkeretet. A facilitálásról azt is mondják, hogy a jövő vezetési stílusa. Tavaly különösebb elvárások nélkül részt vettem egy ezzel kapcsolatos tréningen. A napi munkám során nem éreztem szükségét új vezetési stílus bevezetésére, mégis, a tréning óta jobban kezelem a csoportos helyzeteket, tudatosabban vezetek megbeszéléseket és ezáltal a résztvevők is jobban érzik magukat és az elért eredmény is jobb.

A facilitálás eszközei 3 fő területre fókuszálnak:

  • a csapat fókuszára,
  • a rendelkezésre álló időre és
  • a megbeszélés során “bedobott” rengeteg szempont, érv kigombolyítására.

A tréning egy mini-értekezlet leképezése volt - 5 fős kis csoportokban. Az első feladat egy úgynevezett check-in kör volt. Mindenki elmondta az alliteráló nevét, ami egy rá jellemző tulajdonsággal egészült ki és elmesélte hányadán áll a facilitálással, miért van jelen.

A második gyakorlat brainstorming volt, olyan szituációkat kellett gyűjtenünk, ami szerintünk nehéz. Például a megbeszélést teljesen elnyomja a vezető és senki nem mer megszólalni, valós véleményt formálni. Vagy unatkozó, motiválatlan résztvevők vannak a megbeszélésen.

A harmadik csoportos feladat az agenda építés volt. Mivel szeretnénk most foglalkozni? Ezt egy gyors megbeszéléssel és online szavazással oldottuk meg. A kiválasztott témákat kis csoportokban beszéltük végig és végül közösen már csak a legfontosabbakat osztottuk meg egymással.

A fenti gyakorlatok mind a facilitálás eszközei közé sorolhatók. Emellett persze számos eszköz áll még a facilitátor rendelkezésére. A teljesség igénye nélkül néhány ezek közül:

  • Az idő figyelésére fel lehet kérni egy másik személyt (TimeKeeper), így nem a facilitátornak kell az időt is figyelnie.
  • Védett idő biztosítása a csoport minden tagjának egy vándor bot vagy ceruza formájában. Ezzel a módszerrel lehet a hangos résztvevőket csitítani, a halkakat felhangosítani.
  • A csoport darabolásával akkora egységeket teremtettünk már a tréning legelején, amivel könnyű és hatékony dolgozni. 3-6 főnél több egyszerre nagyon nehezen tud dolgozni, ezért érdemes akkora megbeszéléseket összehívni, ami inkább kisebb, de mindenki érdekelt és tud érvényesülni.
  • A csoport tagjainak bizalmát több módszerrel is lehet javítani. Az egyikhez 3 különböző post-it-re van szükség: zöld, sárga, piros. A cetlikre a csoport tagjainak nevét kell felírni. A zöldre azokét, akikkel szeretünk együtt dolgozni, a sárgára, akiket nem ismerünk eléggé, ezért beszélgetni szeretnénk vele. A pirosra pedig azokét, akikkel problémának van, amit minél előbb szeretnénk tisztázni.

Van olyan szituáció, amikor egyszerűen a csoport nem képes az előre eldöntött célon dolgozni. Ilyenkor érdemes inkább olyan feladatot választani, ami a csoport egységet hozza rendbe.

„Aki egyszer megtapasztalta, nem akar mérés nélkül döntéseket hozni"

Mészáros Zsolt saját munkatársán fedezte fel, hogy számítógépen ugyanazt a feladatot - bár azonos eredménnyel - sokkal lassabban végzi el, mint ő. Ezt a megfigyelését továbbgondolva jutott arra, hogy az olyan apró folyamatok, mint például egy fájl másolásának mikéntje, egy több száz fős vállalatnál mérhető hatékonyságbeli különbséget okozhat.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.