Vállalat + Vezető hvg.hu 2016. augusztus. 19. 14:31

Lebuktak a könyveléssel, mégis megúszták a bankvezérek

Ezért lemond a több millió dolláros jutalomról a Deutsche Bank korábbi New York-i kockázatelemzője, aki a hamis könyvelési gyakorlatot kiszivárogtatta. Úgy látja ugyanis, hogy a nyilvánvaló bizonyítékok ellenére az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet nem büntette meg a bank vezetőit.

Eric Ben-Artzi korábban a Deutsche Bank kockázatelemzőjeként fordult a hatóságokhoz, hogy leleplezze a legnagyobb német banknál zajló hamis könyvelési gyakorlatot, amivel veszteségeiket leplezték el. Az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet, a Securities and Exchange Commission (SEC) megalapozottnak találta a feljelentést, és 55 millió dollárra meg is büntették a Deutsche Bankot tavaly. De Eric Ben-Artzi szerint nincs rendben, hogy a büntetést nem a bank felelős vezetői, hanem a részvényesek fizetik – írja a Financial Times cikke alapján a 444.hu.

A SEC fenntart egy olyan programot, ahol azokat várják, akik az országban működő bankoknál zajló szabálytalanságokról tudnak információt adni és persze bizonyítani is tudják. A szivárogtatók jutalmat is kapnak, idén összesen 16,5 millió dollárt osztanak ki nekik, ebből kapna Ben-Artzi is. Ő azonban inkább visszautasítja azt, mert nem elégedett a hatósági eljárással. Ráadásul úgy látja, hogy az úgynevezett forgóajtó-hatás miatt úszhatták meg a bankvezérek a büntetést, vagyis hogy a SEC vezetősége és az Amerikában is komolyan jelenlévő német bank felső vezetése között nem ritka az átmenet.

Mint írta a Financial Timesban megjelent cikkében, a SEC vezető ügyvédjei korábban magas beosztásban voltak a bankban, és az ide-odamozgások még akkor is tartottak, amikor a vizsgálat már folyamatban volt. Sem a SEC, sem a Deutsche Bank nem kommentálta a történetet.

A bankok bónuszrendszerét ostorozta a világ egyik legnagyobb bankjának a vezére

John Cryan, a Deutsche Bank nemrég kinevezett vezérigazgatója egyszerű humbugnak, sőt egyenesen károsnak nevezi a bónuszrendszert.

A lap ugyanakkor arra is kitér, hogy számos olyan vezető van, aki az elmúlt években a tőzsdefelügyelet és a Deutsche Bank vezetősége között mozgott. A szivárogtatókat jutalmazó program, aminek keretét a kiszabott büntetésekből kerekítik le, 2011 óta létezik, és ez az első eset, hogy valaki nem él a jutalommal.