Marián Béla: "Sólyom politikailag megosztó személyiség"
A vasárnapi önkormányzati választások felülírtak minden, korábban feltételezett tételt - nyilatkozta a hvg.hu-nak a Marketingcentrum kutatásvezetője. Marián Béla szerint az elmúlt hetek történései inkább a baloldali szavazókat bizonytalanították el, a köztársasági elnök pedig nyilatkozataival a politika porondjára lépett.
Az elmúlt két hét történései, az őszödi Gyurcsány-beszéd nyilvánosságra kerülése, illetve az azt követő zavargások felülírták az önkormányzati választásokkal kapcsolatos korábbi felméréseinket, illetve jóslatainkat - magyarázza lapunknak a Marketingcentrum kutatásvezetője, hogy miként olvadhatott el Demszky Gábor főpolgármester szeptember elején regisztrált, Tarlós Istvánnal szembeni, tizenhét százalékos előnye.
A hó eleji felmérésünk egyrészt azt jelezte, hogy a budapesti közvélemény nagyon más, mint az országos, valamint azt, hogy az országban és a fővárosban az önkormányzati szintű döntésekben kevésbé játszik szerepet a pártkötődés - mondja lapunknak Marián Béla. Az elmúlt hetek eseménysora nyomán azonban az elkötelezett pártszavazók kötődése még telítettebbé vált, s meglepetés, hogy az adott helyzet jóformán csak a jobboldali orientáltságú szavazókat aktivizálta, a baloldaliakat inkább elbizonytalanította.
Még a zavargások sem mozgósítottak
Innentől az országos pártpreferenciák érvényesültek, amitől a hivatalban lévő polgármesterek előnye egyszerűen elenyészett, sőt, Budapesten is pártalapúvá vált a szavazás: Gy. Németh Erzsébet négy évvel ezelőtti szocialista jelölt szavazói - bár nyilván egy részük támogatta a főpolgármestert - feltűnően hiányoztak Demszkynek.
"Hogy még a zavargások sem mozgatták meg a baloldali közönséget, az valószínűleg annak tudható be, hogy a legsúlyosabb napon, a tévészékház ostrománál az államhatalom nagyon rosszul szerepelt, a Fidesz pedig sikerrel hárította a kormányra a felelősséget, mintha a felelősságnek ellenzéki vetülete nem is volna" - mondja az elemző. Ezáltal a kormány gyengesége kapott újabb igazolást, valamint az az ebből kibontakoztatott, s azóta is sokszor elismételt kívánalom, hogy mondjon le a miniszterelnök.
Sólyom már nem politikán felül álló személyiség
Sólyom László megnyilatkozásaival egyértelműen kilépett a politika porondjára, így a hivatalban lévő köztársasági elnök bizonyosan nem lesz az a politika felett álló méltóság, amely szerepet elődei be tudták tölteni - állítja az államelnök állásfoglalásainak hatásait firtató kérdésünkre Marián Béla. A kutató úgy véli, Sólyom megítélése eddig is pártalapú volt, ezután pedig méginkább így lesz. Ebből Marián arra következtet, hogy az államfő a népszerűségi rangsorban "oda kerül, ahová a többi, politikailag megosztó személyiség".