Ártalmas kampány után választottak a magyarok
Szürrealista helyzetben s egy ártalmas kampány után tartják Magyarországon a parlamenti választásokat – írta hétvégi számában a Le Soir című belga liberális lap.
Gyurcsány Ferenc a gáton. Marad vagy pakol © Müller Judit |
Az ártalmas kampány jellemzésére pedig azt emelte ki, hogy a szerepek felcserélődtek a két tábor között, amelyek kihúzott kardokkal próbálták megszerezni a még bizonytalan szavazók többségének támogatását. A szocialista párt a privatizáció bajnokaként szerepel, míg a Fidesz a "vadkapitalizmust" bírálja és a jóléti állam megerősítését hirdeti. "Megfordult a világ" – véli az újságíró.
A Le Soir szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek nincs miért szégyenkeznie mérlege, főként gazdasági eredményei miatt. A lap megemlíti a gyors, jóval az EU-átlag feletti gazdasági növekedést, s a Magyarországra irányuló külföldi befektetéseket, amelyek tavaly rekordot döntöttek. S bár szól az államháztartási deficit magas szintjéről is, úgy véli: Gyurcsány nem veszített népszerűségéből, sőt, 1989 óta most először a magyarok újraválaszthatják a távozó miniszterelnököt.
A Le Soir azt is megemlíti, hogy a szocialisták koalíciós társa, az SZDSZ némi előnnyel rendelkezik jobboldali alteregójával, a konzervatív MDF-fel szemben, s a liberálisok bennmaradhatnak a parlamentben. A szerző az MDF-et "közismerten rasszista és antiszemita" pártként jellemzi.
"Mivel a Fidesz tudatában van annak, hogy a közvélemény-kutatásokban rosszabbodnak eredményei, az elmúlt hetekben keményített hangnemén, s önelégült nacionalizmussal állt elő, valamint egyre több demagóg nyilatkozattal, mint például a 14. havi nyugdíj ígérete" – írta a lap.
Az újság tudósítója beszámolt a Fidesz vezetőjének múlt hét végi Kossuth téri beszédéről, ahol, mint írta, "Orbán kikelt magából", de úgy vélte, hogy a "verbális kisiklás pálmája" Mikola Istvánt, a párt kormányfőhelyettes-jelöltjét illeti, aki szerint Magyarország missziója "Európa reevangelizációja", s aki rátámadt a technozenét hallgató, fülbevalós fiatalokra.
Végül a belga lap leszögezi: nem biztos, hogy ez az érvelés hatásos lesz a 8 millió választó többségénél, akik érzékenyebbek a munkaerőpiac helyzetére, mint "az örök Magyarország hanyatlására".