2006. március. 29. 13:56 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 05. 12:36 Választás 2006

Veres: Mikola olvasson és kérjen bocsánatot!

Az egészségügy fizetőssé tétele és a kórházak eladása ellen emelt szót Mikola István, a Fidesz kormányfőhelyettes-jelöltje szerdai sajtótájékoztatóján, amelyet a budapesti Schöpf-Merei kórház előtt tartott. "Ilyet én nem nyilatkoztam, ez hazugság" - reagált Veres János pénzügyminiszter, aki elmondta: "nincs ilyen szándék, nem volt ilyen törvényalkotási cselekedet a részünkről". Az MSZP-alelnök Ujhelyi István azt állítja: Mikola 2001-ben még kifejezetten támogatta a szegedi kórház privatizációját.

Mikola István 2001-ben még pártolta a privatizációt
A szegedi kórház privatizációjával kapcsolatban nyilvános kérdéssel fordult Mikola Istvánhoz, a Fidesz miniszterelnök-helyetteséhez Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, azt tudakolva, "hitelesnek tartja-e saját mai szónoklatait és a Fidesz programját ( ), miközben
előkerült az az interpellációra adott válasza, melyben a szegedi fideszes városvezetés kórházprivatizációs szándékát támogatja, és modellértékűnek nevezi". Ujhelyi azt mondta: a Fidesz egy 3 millió forintos törzstőkéjű, "neve sincs" Kft.-nek akarta eladni a szegedi kórházat. Ezt a szocialista párt megakadályozta, és összesen 2,5 milliárd forintot költött az intézmény fejlesztésére az elmúlt két évben.

Géczi József Alajos országgyűlési képviselő 2001 áprilisában intézett interpellációt Mikola István egészségügyi miniszterhez "Kinek az érdekét szolgálja a szegedi egészségügyi privatizáció, avagy milyen modellt támogat a miniszter?" címmel. Válaszában a miniszter kifejtette, a költségvetési intézményi forma nem biztosít ideális feltételeket a kórházak, szakrendelők számára, ennek jobban megfelelnek a különböző vállalkozási formák, melyek közül a közhasznú társasági formát látja legalkalmasabbnak a minisztérium.

"Van létjogosultságuk egyéb gazdasági társasági formáknak is, mivel ezek révén elérhető, hogy a vállalkozók tőkét fektessenek be az egészségügybe" - mondta akkor Mikola István. Hozzátette, hogy nagyon érzékenyen követi a szegedi kórházprivatizációt, amely "elképzelhető, hogy néhány év múlva a magyar egészségügy számára olyan modellül szolgál, ami esetleg mások számára is vonzó lehet".

"Nem kívánjuk az egészségügyet fizetőssé tenni, nem kívánjuk eladni a kórházainkat, meg akarjuk őrizni a társadalombiztosítás egységét és a kötelező ellátó rendszerben a járulékfizetés fejében járó térítésmentes szolgáltatásokat" - jelentette ki az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere, aki a helyszínt azzal a indokolta, a Schöpf-Merei kórház az egyik olyan fontos intézmény, amelyik "eladásra kerül".

A politikus elmondta: aggodalmuk fő oka a pénzügyminiszter egyik nemrég tett kijelentése, amely szerint a Gyurcsány-kormány, ha ismét hatalomra kerül, akkor bevételnövelő lépéseket is tesz, ilyen lehet, hogy a betegek fizessenek a gyógyszerek felírásáért vagy az orvosi vizsgálatért.

A Mikola István által hivatkozott amerikai Bloomberg hírügynökség még február 17-én közölt anyagot Veres Jánossal készült interjújából. A cikkben a pénzügyminiszter arról beszélt, hogy 2008-ig, amikoris a költségvetési hiánynak az akkori GDP három százalékánál alacsonyabbnak kellene lennie, mintegy 700 milliárd forinttal kell lefaragni a deficitet. A pénzügyminiszter hozzátette: a Gyurcsány-kormány újraválasztása esetén az államigazgatás, az oktatás és az egészségügy átalakítását tervezi.

A Bloomberg anyaga szerint ilyen intézkedés lehet az egészségügyi szolgáltatásoknak közvetlenül a társadalombiztosítási hozzájáruláshoz kötése és valamiféle társfinanszírozás bevezetése, például, hogy a betegek fizessenek a gyógyszerek felírásáért vagy az orvosi vizsgálatért. Valahogyan korlátoznunk kell a jelenleg korlátozás nélkül rendelkezésre álló szolgáltatásokat, ez igaz a támogatott gyógyszerek használatára, az orvosi és a kórházi ellátásra, ezek mostanában nem mindig esnek egybe a tulajdonképpeni egészségi állapottal - idézte a hírügynökség a pénzügyminisztert.

Veres János pénzügyminiszter az MTI-nek reagálva azt mondta: Mikola István olyan kijelentéseket tett, amelyeknek semmi köze a valósághoz. "Én magam olyan nyilatkozatot, amire ő hivatkozik, nem tettem, ha tudna olvasni és elolvasná a Bloomberg-nyilatkozatomat, akkor ezt ő is láthatta volna pontosan" - fogalmazott a pénzügyminiszter, aki szerint Mikola olyan mondatokat tulajdonít neki, amelyek az amerikai gazdasági hírügynökségi anyagban az újságíró saját véleményeként, magyarázataként jelenik meg. "Az idézőjeles szöveg az én szövegem, a többit pedig ne tulajdonítsa nekem Mikola úr" - tette hozzá Veres János.

Azon álláspontját fenntartja a pénzügyminiszter, hogy valóságos biztosítási rendszernek kell működnie Magyarországon, tehát, aki jövedelemmel rendelkezik, annak társadalombiztosítási járulékot kell fizetnie. Ez a rendes adófizető állampolgárok érdekben történik - mondta el Veres János.

A pénzügyminiszter elvárja, hogy Mikola István bocsánatot kérjen, miután elolvasta a hírügynökségi nyilatkozatot. 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.