A technológiája jogszerűtlen felhasználásával vádolja a DeepSeek fejlesztőjét a ChatGPT mögött álló OpenAI.
Pár nap alatt berobbant a kínai DeepSeek legújabb mesterségesintelligencia-chatbotja – a nyílt forráskódú MI fejlesztője állítja, a nagyokhoz képest sokkalta olcsóbban fejlesztette ki az eszközt. Emiatt több százmilliárd dollárt esett az Nvidia értéke is, és a fél technológiai világ próbálja megfejteni, mi állhat a sikere hátterében.
Az általunk is tesztelt chatbotról az MI iparág egyik legnagyobb szereplője, az OpenAI elég súlyos vádakat fogalmazott meg. A ChatGPT fejlesztője ugyanis állítja: a DeepSeek képzéséhez a szabadalmaztatott modelljeiket is használhatták.
Egészen konkrétan egy „desztilláció” nevű gyakorlatról beszélt az OpenAI a Financial Times-nak. Ezt a technikát a fejlesztők arra használhatják, hogy jobb teljesítményt érjenek el a kisebb modelleknél – azáltal, hogy a jobb modellek kimeneteit használják. Praktikusan ez annyit jelent, hogy bizonyos feladatokban jóval alacsonyabb költségek mellett lehet hasonló eredményeket elérni, mint a „nagyok”.
Mint a Financial Times megjegyzi: a desztilláció bevett gyakorlatnak számít az iparágban, de itt az lehet a gond, hogy a DeepSeek a saját, rivális modelljének fejlesztésére használja. Ami értelemszerűen sérti az OpenAI felhasználási feltételeit.
A ChatGPT fejlesztője nem közölt további részleteket, és az általuk emlegetett bizonyítékokról sem árult el többet. A felhasználási feltételeikben ugyanakkor benne áll: nem lehet „másolni” a szolgáltatásaikat, és nem lehet a kimeneteiket az OpenAI versenytársainak fejlesztésére használni. Ami ebben a formában elég racionális.
Ki lop kitől?
Külön érdekesség, hogy maga az OpenAI bonyolódott szerzői jogi vitába korábban a The New York Times kiadójával – a lapkiadó pert is indított emiatt. Az OpenAI szerint a szerzői joggal védett adatokhoz való hozzáférés nélkül lehetetlen lenne olyan mesterséges intelligenciát készíteni, mint amilyen a ChatGPT is.
Magyarázatával az OpenAI akkor gyakorlatilag elismerte, hogy jogvédett tartalmakat használ engedély nélkül, vagyis lop.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.