A betiltás előtt álló TikTokról arra a RedNote-ra mennek az amerikai felhasználók, aminek már a neve is utal a kommunistákra, Tajvanon pedig már megtiltották a köztisztviselőknek a használatát.
Sok amerikai regisztrált egy RedNote nevű kínai applikációra amiatt, hogy pár napon belül betilthatják a TikTokot az Egyesült Államokban – írja a BBC. A magukat csak “TikTok menekülteknek” nevezők miatt a RedNote hétfőn a legtöbbet letöltött alkalmazás lett az Apple amerikai App Store-jában.
A RedNote egy TikTok-versenytárs, ami Kínában és Tajvanon népszerű a fiatalok körében. Havonta 300 millióan használják, és úgy néz ki, mintha a TikTok és az Instagram szerelemgyereke volna.
Az amerikai Legfelsőbb Bíróság korábban úgy határozott, hogy – nemzetbiztonsági kockázatok miatt – a TikTok anyacége, a ByteDance vagy eladja amerikai üzletágát egy amerikai cégnek, vagy el kell hagynia a piacot. A döntésre nem sok ideje maradt a kínai cégnek, a tiltás ugyanis január 19-én léphet életbe.
Az Egyesült Államok célja, hogy az amerikai felhasználók adatai amerikai kézben maradjanak, a vádak szerint ugyanis a TikTok a kínai kormányhoz van becsatornázva, így a felhasználók adatai is a Kommunista Pártnál landolnak. A szolgáltatásnak jelenleg 170 millió amerikai felhasználója van.
A felmerült aggályokat azonban biztos nem oldja meg, ha a felhasználók egy része egy másik kínai appnál köt ki, aminek ráadásul kínai nyelven az a neve, hogy “Kis Vörös Könyv”. A Rednote azonban állítja, hogy ennek nincs köze ahhoz, hogy Mao Ce-tung kommunista vezető is ezzel a címmel írt könyvet.
Ráadásul a RedNote-nál is felmerült már a cenzúra gyanúja, főleg akkor tapasztalták ezt, amikor valaki a phenjani vezetést bírálta. Tajvanon az appot biztonsági kockázatok miatt a köztisztviselők nem használhatják.