Tech HVG 2024. december. 23. 15:03

Vajon elég lesz? Így előzné meg a Google, hogy szétdarabolják a céget az ellene zajló perben

Miközben az amerikai igazságügyi minisztérium egyenesen a Chrome böngésző eladására kényszerítené a Google tulajdonosát, a cég ennél finomabb módszerekkel lazítana a monopolhelyzetén – kényszerből.

Illegálisan épített ki és tartott fent monopóliumot a Google a keresési és hirdetési piacon – mondta ki egy amerikai bíró még augusztusban. A Google-t – pontosabban annak anyavállalatát, az Alphabetet – még 2020-ban perelte be az amerikai Igazságügyi Minisztérium (DOJ), amiért a keresőpiac nagyjából 90 százalékát kontrollálja.

Az Alphabet most több javaslattal is előállt az ezzel kapcsolatos jogi beadványában. Az egyik azzal foglalkozik, hogy a Google milliárdokat fizetett annak érdekében, hogy a terméke legyen az alapértelmezett keresőmotor az okostelefonok böngészőiben – ez volt az egyik legvitatottabb dolog, amit az amerikai bíró ítélete augusztusban kiemelt.

Ez érinti az Apple-t is, melynek elképesztő összegeket fizet az Alphabet, hogy a Google legyen a Safari böngésző alapértelmezett keresője. (Bár az Európai Unióban a digitális piacokról szóló jogszabály, a DMA miatt ez már megváltozott: először tavasszal, majd az iOS/iPadOS 18.2-re történő frissítés után ismét a felhasználónak kellett alapértelmezett keresőt választania egy randomizált képernyőn.)

A beadványában a cég továbbra is kitart az ilyen szerződések megtartása mellett, de néhány dologgal kapcsolatban változtatnának. Az egyik, hogy a különböző platformokhoz és böngészési módokhoz különböző keresőmotorokat lehetne rendelni – ez egy érdekes felvetés, és jó kérdés, hogy a gyakorlatban mégis mire gondolnak ezzel kapcsolatosan.

A Chrome böngésző eladására kényszeríthetik a Google-t

Úgy tűnik, valósággá válhat az, ami eddig csak szóbeszéd volt, és a Google-vezetők rémálma: feldarabolhatják a céget az ellene zajló trösztellenes per részeként. A lépés célja, hogy valamelyest mérsékeljék a keresőóriás piaci erőfölényét.

Az a javaslat azonban már érthetőbb, hogy a partnereik legfeljebb 12 havonta megváltoztathatnák az alapértelmezett keresőmotort. (Más kérdés, hogy ki váltaná le a Google-t manapság valami másra.)

A BBC kiemeli: a Google most megfogalmazott javaslatai szöges ellentétben állnak azzal, amit az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) javasolt még novemberben. Ez ugyanis azt kérte a bírótól, hogy kényszerítse a vállalatot a bevételmegosztási szerződéseinek felmondására.

Sőt, a DOJ azt is el szeretné érni, hogy a cég adja el a Chrome böngészőt.

Az ügy bizonyára még korántsem ért véget, és várható még benne fordulat – az ügyben várhatóan 2025 augusztusában születik majd döntés.

Közben egy új versenytárs is feltűnt a színen, az OpenAI-féle ChatGPT ugyanis már keresőként is használható – ingyenesen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.