Tech hvg.hu 2024. december. 16. 17:59

Rejtélyes drónok lepték el az USA keleti partját, senki sem tudja, hogy ki irányítja őket

Bár egy New Jersey-i szenátor szerint a drónok nem jelentenek veszélyt a közbiztonságra, sokak véleménye mégis inkább az, hogy le kellene lőni őket.

Hetek óta rejtélyes drónok tartják izgalomban az USA keleti partján található államok lakosait – derül ki az AP cikkéből. Az első azonosítatlan darabok még novemberben kezdtek feltünedezni New Jersey államban, majd New York fölött és később már Virginiából, Massachusettsből, Pennsylvaniából és Ohioból is érkeztek észlelések.

Az elsőre ártalmatlannak tűnő jelenség azt követően kezdett aggodalmat kelteni, hogy drónokat vettek észre víztározók, katonai kutatóintézetek, repülőterek környékén, de még Donald Trump megválasztott elnök golfpályája fölött is.

Az is előfordul, hogy tömegben repülnek a drónok, van olyan beszámoló, ami 15-20 ilyen repülő szerkezetről szól.

A hétvégén a Fehér Házban az FBI, a Pentagon és a Szövetségi Légügyi Hatóság képviselői tartottak sajtótájékoztatót az ügyben és kijelentették, hogy a drónok nem jelentenek nemzetbiztonsági kockázatot, nem veszélyeztetik a közbiztonságot és nem egy ártó szándékú külföldi erő eszközei. Az FBI részéről az is elhangzott, hogy megértik a lakosság aggodalmait, de mégis úgy érzik, mintha túlreagálnák az emberek a helyzetet.

Ahol az emberek idegesek, ott a politikusok sem maradhatnak nyugodtak, így például egy New Jersey-i képviselő azt követelte a Pentagontól, hogy lőjenek le néhányat a drónok közül, mert úgy legalább meg lehetne vizsgálni azokat. Ugyanakkor az egyik megye sheriffje határozottan óvott attól, hogy az emberek a saját kezükbe vegyék a dolgok intézését és nekiálljanak drónokra lövöldözni.

Ugyanakkor több szempontból is könnyelműnek hathat a hatóságok reakciója, mert bár érthető, hogy mindennél jobban szeretnének megakadályozni egy tömeges pánikjelenséget, de azért az mégsem járja, hogy drónaktivitás miatt kell leállítani a forgalmat egy New York-i reptéren, mint ahogyan az történt péntek este, vagy hogy senki által nem azonosított repülő szerkezetek keringjenek katonai létesítmények fölött.

Természetesen az ügyben megszólalt Donald Trump is, aki közölte is gyorsan, hogy szerinte a kormány többet tud, mint amennyit elárul. Szerinte a közvéleménynek joga van tudni, hogy mi folyik a háttérben, vagy ha nem, akkor csak lőjék le azokat a gépeket.

A Fehér Ház időközben annyival igyekezett tompítani az ijedelmen, hogy az észlelések egy részéről bebizonyosodott, hogy nem drónok voltak, hanem pilóta által vezetett gépek, amelyek a törvényeket betartva tartózkodtak a légtérben.

Ettől függetlenül az észlelt gépek között több tényleges drón is akadt, amelyek egy, a belbiztonsági hivatal által informált képviselő szerint méretben meghaladják a hobbisták gépeit, ráadásul ezek igyekeznek elkerülni a feltűnést.

A hatóságok viszont továbbra sem tudják, hogy kik irányítják ezeket a drónokat, sőt még egyelőre arról sem rendelkeznek információval, hogy egyetlen drónról van-e szó, amit több alkalommal, többek is láttak, vagy többről.

Persze nem kellett sokat várni rá, hogy a legvadabb ötletek is előkerüljenek, egy republikánus kongresszusi képviselő szerint a drónokat akár Irán, Észak-Korea, Kína, vagy Oroszország is irányíthatja és a védelmi képességek tesztelése lehet a feladatuk.

Akármi is zajlik most az Egyesült Államok keleti partvidékén, meglehetősen nyugtalanító tény, hogy az amerikai légierő még november végén arról számolt be, hogy kisebb, ismeretlen drónokat észleltek négy olyan nagy-britanniai katonai bázis fölött, amelyeket amerikai csapatok is használnak. 

Hirdetés
Címkék
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.