A TIME magazin 2024-es találmánytoplistájára azok a fejlesztések is felkerültek, melyek a gyerekek biztonságos életét és a szülők lelki nyugalmát segítik.
Ringató
Az újdonsült szülők nagyon gyorsan megtanulják, mekkora értéke van egy karosszéknek, ha a baba elaltatásáról van szó. Elég csak azt mozgatni az elringatáshoz. A karosszéket azonban nem lehet könnyen csak úgy akárhová elvinni. A Milena Djankovic által fejlesztett Ready Rocker nevű szerkezetet viszont annál könnyebb hordozni. A táskában is elférő, U alakú eszköz a kialakításának köszönhetően megfelelően rugalmas, így a hátat nekitámasztva könnyen ringó mozgást lehet végezni.
Milena Djankovic szerint a Ready Rocker nemcsak anyukáknak készül, hatékony háttámasz lehet az idősek számára is.
Motoros babakocsi
A német Cybex nevű céget még 2005-ben alapította meg Martin Pos, mert nem talált olyan babakocsit, ami megfelelt volna az igényeinek. Mára világhírűvé nőtt a márka, a legújabb modellt pedig az alapító fia inspirálta. A e-Gazelle S egy motoros babakocsi, aminek hátsó kerekeinél egy elektromotor segíti a haladást.
Az eszközt nem elsősorban a sík terepre tervezték, a dombos területeken lehet igazán kihasználni az előnyeit. A lejtőn felfelé a motor segít, hogy könnyebb legyen tolni a szerkezetet, lefelé pedig fékez, hogy ne kelljen erőből visszatartani azt. A beépített akkumulátornak köszönhetően sík terepen 45, dombos vidéken pedig 8 kilométer a hatótávolsága.
Biztonságos bébiőr
Nagyon sok bébiőr kapható a piacon, ezek legtöbbjében azonban közös, hogy a jel továbbításához a wifit vagy az okostelefont használják. Bár elvileg ez jó megoldásnak tűnik, ha az éjszaka során megszakad az internetkapcsolat, vagy lefagy a mobilon használt alkalmazás, a riasztások elmaradnak.
A Harbor nevű cég ezért egy olyan eszközt fejlesztett, ami nemcsak wifin, de rádiójelen keresztül is képes kapcsolódni a megfelelő eszközzel, emellett pedig van egy saját visszaállító mechanizmusa, ami akkor kapcsol be, ha az internetkapcsolat megszakad. A jövőben egy olyan fizetős szolgáltatást is indítana egy vállalat, amin keresztül konferenciahívásban figyelné egy nővér az alvó gyereket, és csak akkor riasztaná a szülőket, ha az tényleg szükséges.
Kincset érő tárolás
Attól függetlenül, hogy az édesanya tudja-e szoptatni a csecsemőjét vagy sem, a mellszívó alkalmazása igen nagy segítség lehet. Amellett, hogy nem gyullad be a mell a benne maradt tejtől, ha a baba valamiért nem tudja azt rendesen leszívni, a fejt anyatej adagolása még mindig sokkal jobb, mint a tápszeres etetés. (Persze utóbbival sincs semmi baj.)
Bár a mellszívók ma már akkumulátorról is remekül működnek, az anyatej tárolása rendkívül macerás. Az anyatejgyűjtő zacskók ugyan jól tudják tárolni a tejet, ám ha utazás során kerül sor a mell leszívására, a tej egészségügyi szempontból biztonságos tárolását ez sem oldja meg. A Mila nevű cég ezért egy olyan szigetelt vákuumtartályt fejlesztett, amiben akár 20 órán át is eltartható 350 milliliter anyatej.
A MilKeeper palackot használ a gyűjtéshez, amit közvetlenül a mellszívóhoz kell csatlakoztatni, így nincs szükség arra sem, hogy egyik tartályból a másikba öntse át az ember az anyatejet.
Családi naptár
A családtagok életét nem könnyű szinkronba hozni: különórák, edzések, munka, bevásárlás, kimozdulás a barátokkal, és a többi. Ezt megkönnyítendő hívta éltre Michael Segal a Skylight nevű céget, amelynek legújabb eszköze, a Calendar Max segíti elkerülni az ütközéseket.
Egy falra is felszerelhető kijelzőről van szó, ami szinkronizálja a családtagok naptárait, így könnyen átlátható, hogy mikor van például szülői értekezlet, osztálykirándulás vagy épp nagybevásárlás. Emellett a mesterséges intelligencia segítségével kérésre elkészíti a heti étrendet, ehhez pedig bevásárlólistát is ír. A vállalat januárban dobta piacra az eszközt, azóta 10 ezer darabot adott el belőle.
Játékos bútor
A Nugget nevű cég már korábban is nagy sikert aratott a moduláris kanapéjával, ezúttal azonban a gyerekekre fókuszált a vállalat: elkészítette a több részre bontható ottománt. A bútor külsőre nem tűnik gyerekjátéknak, a részeire szedve azonban többféle felhasználási módja is lehetséges.
David Baron, a vállalat vezérigazgatója és társalapítója 3 éves kor fölött ajánlja az ottománt, ami a májusi debütálása óta a cég eladásainak 20 százalékát tesz ki.
Katonai védelem az autóban
Ha valamin nem szabad spórolni a gyerekek esetében, az az autós ülés. Bár nagyon sok olyan van a piacon, ami magas biztonsági szintet képvisel, a felmérések szerint a használt ülések 52 százaléka egyszerűen rosszul van beszerelve a kocsiba, ami csökkenti a védelmüket, és sérülésnek teszi ki a gyerekeket.
A mérnökként dolgozó Shy Mindel ezt a problémát orvosolandó alapította meg a Babyark nevű céget. Az általa fejlesztett gyerekülés 14 érzékelőt tartalmaz, ami nemcsak a megfelelő rögzítést figyeli, de monitorozza a gyerek mozgását, sőt, még figyelmeztet is, ha a szülő véletlenül az autóban felejtené a gyermekét. Az ülés emellett a hadseregben használt minőségű, szénszálas energiaelnyelő és oldalsó ütközésvédelmi rendszerrel van ellátva, amik csökkentik a hirtelen megállások vagy balesetek hatásait.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.