Tech HVG 2024. december. 11. 13:03

Különös időjárási mintázatot azonosítottak a Marson

Napos, meleg idő előzi meg a Mars-küldetéseket is veszélyeztető, óriási porviharokat – ez pedig a vörös bolygóra készülő emberek számára is fontos felfedezés.

A jövőbeni Mars-missziókat (sok más tényező mellett) a vörös bolygó hírhedt porviharai is veszélyeztetik, de az oda küldött szondáknak is végzetes lehet a rájuk tapadó por. A Marsra lépő emberek számára azonban rendkívül fontos, hogy időben tudjanak a közelgő viharokról – és, mint kiderült, minden egy kellemesnek tűnő marsi nappal indul.

Az American Geophysical Union nevű szervezet washingtoni ülésén bemutatott eredmények a NASA Reconnaissance szondájának megfigyelésein alapulnak. Az adatok alapján a szakemberek képesek voltak azonosítani azokat az időjárási mintákat, amelyek a nagy marsi porviharok körülbelül kétharmada mögött állnak. Mint kiderült: a meleg, napos időjárás segítheti a porviharok kialakulását.

A szonda műszerei 15 éve gyűjtenek adatokat a Mars légköréről és domborzatáról. A szakemberek a szokatlanul meleg időszakokat figyelték az adatok között, amikor több napfény szűrődik át a vörös bolygó vékony légkörén. Ez alapján úgy találták, a nagy viharok nagyjából 68 százalékát a felszín hőmérsékletének hirtelen emelkedése előzte meg.

Az eredményeket összegző Gizmodo megjegyzi: bár nehéz bizonyítani a közvetlen összefüggést a meleg, napsütéses napok, és az azokat hetek múlva követő nagy porviharok között, de a Földön is hasonló a felállás. Ugyanis a bolygónkon is hasonló körülmények vezetnek a viharokhoz.

Elon Musk: Négy éven belül elindulhat az első ember a Marsra

Már 2026-ban a Marsra küldené az első üres Starship űrhajót a SpaceX, hogy így tesztelje a hosszú út során. Már ez is igen optimista tervnek tűnik, nem is beszélve arról, hogy négy éven belül ember is indulna a vörös bolygóra.

„Amikor felmelegszik a felszín, a közvetlenül felette lévő légkörréteg felhajtóerőt kap, és emelkedni kezdhet, magával ragadva a port is” – mondja Heshani Pieris, a CU Boulder légkör- és űrfizikai intézetének végzős hallgatója, a kapcsolódó tanulmány egyik szerzője.

A marsi viharok olykor olyan nagyok, hogy még a földi teleszkópokkal is látni lehet őket. Ilyen nagy viharok minden évben kialakulnak, nagy területet terítenek be a vörös bolygón, és hetekig tarthatnak. Mivel már vannak (ambiciózus) tervek arra, hogy néhány éven belül ember lépjen a Mars felszínére, fontos a porviharok tanulmányozása, hogy előre lehessen jelezni őket – és az ott tartózkodó emberek fel tudjanak készülni azokra. A tudósok folytatják a marsi adatok gyűjtését, és azok kielemzését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.