Tech HVG 2024. december. 09. 20:03

Megtalálhatták az igazi Mikulás sírját

A Mikulás legendája Szent Miklós püspöknek köszönhetően alakult ki, akinek sírjára egy török templomban végzett ásatáson bukkanhattak rá.

Mészkő szarkofágra bukkantak nemrég a régészek a törökországi Demre városában található Szent Miklós templomban – számolt be róla az Interesting Engineering. Szakértők úgy vélik, hogy Szent Miklós görög püspök temetkezési helyét találhatták meg, aki fontos szerepet játszott abban, hogy elterjedjen a Mikulás legendája.

A Hatay Mustafa Kemal Egyetem tudósa, Ebru Fatma Findik csapatával együtt találta meg a nagyjából 2 méter hosszú szarkofágot, amit 1,5-2 méterrel a föld alatt eltemetve találtak meg. A leletnek megdöntött teteje volt, ami nagyban hasonlít a régióban megszokott temetkezési stílushoz.

A leletre a templom melléképületében találtak rá, ami 1989 óta áll ásatás alatt. A Turkiye Todaynek Findik úgy nyilatkozott, hogy a helyszínen talált állati csontok és agyaglámpa-töredékek megtalálása segített egyértelművé tenni, hogy a hely, ahol dolgoznak, egy régi temetkezési hely. A kutatók most azt remélik, hogy a szarkofágon valamilyen feliratot is találnak, az ugyanis segítene abban, hogy pontosan meghatározzák, mely korból származik a síremlék.

Emellett a temetkezési kamrát is tovább vizsgálnák, annak ugyanis csak egy töredékét sikerült eddig feltárni.

Ki a Mikulás?

Ajándékozó apa, a szegények pártfogója, a hajadonok, a diákok, a kereskedők, a tengerészek védelmezője. Na, ki lehet ez az igencsak elfoglalt védőszent? Persze hogy Szent Miklós, akit most éppen Mikulásként várnak a gyerekek.

A görög származású ókeresztény püspök, Szent Miklós leginkább az ajándékozási szokásáról híresült el, aminek köszönhetően megszületett a Mikulás legendája. Közel két évszázaddal halála után II. Theodosius bizánci császár az i.sz. 6. században rendelte el, hogy a szent tiszteletére építsenek egy templomot, ami a püspök temetkezési helye fölé épült meg. Miután elkészült, Szent Miklóst exhumlták, majd a templomban kialakított sírban helyezték végső nyugalomra.

A történet szerint azonban a 11. században a maradványait az olaszországi Bariba vitték, a San Nicola-bazilikában pedig szent ereklyékként őrzik őket. Az első keresztes hadjárat során a tengerészek Velencébe vitték a maradványok nagy részét, ahol a San Nicolò al Lido bazilikába kerültek.

A két mintáról egy 1953-as vizsgálat állapította meg, hogy ugyanattól a személytől származnak, azt viszont nem lehetett megmondani, hogy ezek Szent Miklóshoz tartoznak-e. Az ásatások folytatásával erre a kérdésre is megkaphatják majd a szakemberek a választ.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
hvg360 Medvegy Gábor 2025. április. 27. 18:20

Amikor pályázaton keresett hóhért az állam, csúfolódás miatt lépett vissza az egyik jelentkező

Karinthy Frigyesnek bíróságon kellett magyarázkodnia 1925 áprilisában sátánistának és pornográfnak tartott novellája miatt, végül nyolcnapi elzárásra ítélték az írót. A budapesti rendőrkapitányt azzal nyaggatták, hogy állapítsa meg az apaságot – ujjlenyomat alapján. A száz évvel ezelőtti újsághírekből az is kiderül, hogy „aranyos kis majomnak” tartották a divatos párizsi nőket, a jövő emberét pedig kopasznak, fogatlannak és nagyfejűnek képzelték el.