A Mikulás legendája Szent Miklós püspöknek köszönhetően alakult ki, akinek sírjára egy török templomban végzett ásatáson bukkanhattak rá.
Mészkő szarkofágra bukkantak nemrég a régészek a törökországi Demre városában található Szent Miklós templomban – számolt be róla az Interesting Engineering. Szakértők úgy vélik, hogy Szent Miklós görög püspök temetkezési helyét találhatták meg, aki fontos szerepet játszott abban, hogy elterjedjen a Mikulás legendája.
A Hatay Mustafa Kemal Egyetem tudósa, Ebru Fatma Findik csapatával együtt találta meg a nagyjából 2 méter hosszú szarkofágot, amit 1,5-2 méterrel a föld alatt eltemetve találtak meg. A leletnek megdöntött teteje volt, ami nagyban hasonlít a régióban megszokott temetkezési stílushoz.
A leletre a templom melléképületében találtak rá, ami 1989 óta áll ásatás alatt. A Turkiye Todaynek Findik úgy nyilatkozott, hogy a helyszínen talált állati csontok és agyaglámpa-töredékek megtalálása segített egyértelművé tenni, hogy a hely, ahol dolgoznak, egy régi temetkezési hely. A kutatók most azt remélik, hogy a szarkofágon valamilyen feliratot is találnak, az ugyanis segítene abban, hogy pontosan meghatározzák, mely korból származik a síremlék.
Emellett a temetkezési kamrát is tovább vizsgálnák, annak ugyanis csak egy töredékét sikerült eddig feltárni.
A görög származású ókeresztény püspök, Szent Miklós leginkább az ajándékozási szokásáról híresült el, aminek köszönhetően megszületett a Mikulás legendája. Közel két évszázaddal halála után II. Theodosius bizánci császár az i.sz. 6. században rendelte el, hogy a szent tiszteletére építsenek egy templomot, ami a püspök temetkezési helye fölé épült meg. Miután elkészült, Szent Miklóst exhumlták, majd a templomban kialakított sírban helyezték végső nyugalomra.
A történet szerint azonban a 11. században a maradványait az olaszországi Bariba vitték, a San Nicola-bazilikában pedig szent ereklyékként őrzik őket. Az első keresztes hadjárat során a tengerészek Velencébe vitték a maradványok nagy részét, ahol a San Nicolò al Lido bazilikába kerültek.
A két mintáról egy 1953-as vizsgálat állapította meg, hogy ugyanattól a személytől származnak, azt viszont nem lehetett megmondani, hogy ezek Szent Miklóshoz tartoznak-e. Az ásatások folytatásával erre a kérdésre is megkaphatják majd a szakemberek a választ.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.