A TIME magazin idén is összeállította az év legjobb találmányainak listáját. Nézzük először a TIME 200-ról azokat a készülékeket, melyek a fogyasztói elektronika kategóriájában érdemelték ki az elismerést.
Virtuális valóság, szemüveg nélkül
Az amerikai Brelyon nevéhez fűződik a monitor, amely hasonló élményt nyújt, mint a virtuálisvalóság-szemüvegek, csak épp a headsetek viselésének mindenféle kényelmetlensége nélkül. Az Ultra Reality egy 122 colos asztali monitor, amely 110 fokos látószöggel bír. Illetve erős számítási kapacitással. A készülék a kép optikai mélységével játszik azáltal, hogy megváltoztatja az egyes pixelekből érkező fény szögét. A felvételeket 4K-s felbontásban élvezhetik a felhasználók, az élményt az IMAX technológiához hasonlítja a gyártó.
A 12 ezer dolláros – nagyjából 4,6 millió forintos – eszközre egyelőre csak előrendelést lehet leadni. Ebből már 2 millió dollárnyi jött össze, elsősorban a védelmi- és autóiparból.
Átlátszó tévé
Az LG az év elején, a Las Vegas-i CES technológiai shown mutatta be az LG OLED T nevű készülékét. A T a névben a transparent szót jelöli, amiből könnyen kitalálható, hogy egy átlátszó televízióról van szó. A képernyő átmérője 77 colos, ami 196 centiméternek felel meg – vagyis kisebb, mint az egy évvel korábban bemutatott testvére.
Kisebb mérete és átlátszósága miatt is könnyebben elhelyezhető. Az előbbi szempont nem kíván magyarázatot, az utóbbival pedig arra utalunk, hogy nem szükséges klasszikus módon a fal elé vagy a falra helyezni, a szoba közepén is jól mutat.
Huawei Mate XT
Az okostelefonok piacán külső megjelenésre régóta nincs nagy izgalom, legutóbb a hajlítható képernyős mobilok hoztak új színt a palettára. Ám az a szegmens is gyorsan beállt, a gyártók néhány milliméteres változáson és a kamerasziget elrendezésének megváltoztatásán túl nem voltak valami innovatívak, így nem csoda, hogy a Huawei legújabb mobiljára sokan felkapták a fejüket.
A kínai vállalat szeptember elején mutatta be a Mate XT-t, ami egy két ponton is meghajlítható kijelzővel működik. Ennek köszönhetően összecsukva, hagyományos nézetben egy 6,4 hüvelykes kijelzőt kínál – kettényitva 7,9, három részre nyitva pedig 10,2 hüvelykes a kijelzők mérete.
A mobilból készült 1 TB tárhellyel szerelt verzió is, a készülék kinyitva pedig csupán 3,6 milliméter vastag. Ennek persze ára van, szó szerint: a mobilért 1 millió forintnak megfelelő jüant kér a kínai gyártó.
Motorizált kerékpár
A kerékpáros versenyeken azonnali kizárás járna érte, a hétköznapokban azonban igen hasznos az Elevate nevű kütyü. A készüléket a Bimotal cég vezetője, Toby Ricco találta ki, aki egy síbalesete után szerette volna folytatni a hegyi kerékpározást. Az Elevate egy mobiltelefon méretű készülék, amit a kerékpár hátsó kerekére kell rászerelni. A 750 W teljesítményű és 75 Nm nyomaték leadására képes kütyü plusz erőt biztosít akkor, amikor a kerékpározónak a legnagyobb szüksége van erre – hegynek felfelé.
Az Elevate-ből eddig nagyjából 400 darabot rendeltek, március óta már 100-at le is szállított a vállalat. A szerezet 1995 dollárba, vagyis nagyjából 770 ezer forintba kerül.
Edelkrone Tripod X
A fotósok és videósok életét a mai napig meg tudják keseríteni az állványok. Bár ezen a téren érvényesülni látszik a minél drágább, annál jobb elve, még a legdrágább szerkezeteknek is van egy gyenge pontjuk: kézzel kell őket állítgatni.
Akkor, amikor el kell találni a vízszintet, de nincs sok idő a felvétel elkészítésére, ez igen bosszantó dolog, és ez az, ami Kadir Köymen, a törökországi székhelyű Edelkrone alapítóját is felhúzta. A filmesként dolgozó szakember ezért hosszas évek fejlesztése után végül piacra lépett egy új állvánnyal, a Tripod X-szel, ami motorizált, és egyetlen gombnyomásra lehet beállítani a lábait és a vízszintet.
Tilta Khronos Ecosystem
A kínai Tilta nevű cég egy speciális, iPhone-okra szabott tokkal jelentkezett, ami segíti a felhasználókat abban, hogy profi fotóssá és filmessé váljanak – legalábbis a kezdő szinthez képest. A tokra különböző szűrőket lehet feltenni, de lámpát is lehet rá csatlakoztatni, sőt, olyan kiegészítője is van, amellyel állványra lehet rögzíteni.
Insta 360 X4
A legjobb videósok általában több szögből is lefilmezik magukat, ám ehhez az is kell, hogy legyen a tartalomgyártó mellett legalább még egy ember, aki a kamerát kezeli. Ez nemcsak idő, de pénzigényes feladat is, a kínai Insta 360 ezért egy speciális kamerával állt elő.
Az X4 a cég szerint olyan, mintha egy többkamerás beállítást építettek volna egyetlen eszközbe. A két ultraszéles objektívvel és a 8K felbontású rögzítéssel a 360 fokos akciókamera mindent éles részletekben rögzít, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy szerkesztés közben változtassák meg a kompozíciót. A beépített mesterséges intelligencia ráadásul leegyszerűsíti az általában időigényes feladatokat, például a szelfibot törlését a képről vagy a különböző effektek használatát.
Honor Magic V3
A Huawei mellett egy másik kínai mobilgyártó, a Honor is felkerült a Time 200-as listájára, méghozzá a 2024 nyarán bemutatott Honor Magic V3-mal. Egy hajlítható kijelzős telefonról van szó, ami önmagában még nem jelent túl nagy innovációt – legalábbis nem 2024-ben –, az viszont már igen, hogy az érkezésével ez lett a jelenlegi legvékonyabb ilyen eszköz.
A Magic V3 összecsukva 9,2, kinyitva pedig csupán 4,3 mm vastag – feltéve persze, hogy ezeknél az értékeknél még lehet vastagságról beszélni. A mobilt mi is leteszteltük, erről itt lehet olvasni bővebben:
A Samsung tévéje
Az LG mellett a Samsung is villantott egyet 2024-ben a televíziós piacon. A dél-koreai gyártó készüléke, a Neo QLED 8K felbontást kapott, ami ugyan izgalmas az ilyen felbontásban készült tartalmak esetében, a régi tartalmakat – vagyis lényegében az összes többit – viszont kevésbé lehet élvezni rajta. A cég ezért a készülék processzorával a mesterséges intelligenciát is beépítette a tévébe, ami képes a videókat 8K-s felbontásúra felskálázni.
Mit jelent ez? Pluszpixelekkel egészíti ki a látnivalót, folyamatosan, valós időben. Ehhez képest már csak hab a tortán, hogy a 12,9 mm vastag képernyőből van 65, 75 és 85 colos változat is.
Biztonságos forrasztás
Aki szívesen bütyköl meg dolgokat, az egész biztosan használt már forrasztópákát. Miközben megfelelően használva tényleg sok mindent meg lehet vele javítani, a használata nem veszélytelen, hiszen égési sérüléseket okozhat. Erre a megoldásra keresett és talált megoldást Kyle Wiens, az iFixit vezérigazgatója. A FixHub Power Series Smart Soldering Iron nevű készüléket olyan hőálló kupakkal látták el, ami segít csökkenteni az égés kockázatát, az eszköz USB-C-ről üzemelhető, az egységbe pedig egy gyorsulásmérőt is építettek, hogy ha leesne, azonnal kapcsoljon ki. Ez szintén csökkenteni az égéses balesetek lehetőségét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.