Az Imperial College London kutatóinak is jutott abból az aszteroidamintából, amit 300 millió kilométerre a Földtől gyűjtött be a japán Hajabusza-2 űrszonda. A vizsgálata nem várt fejleményt hozott.
Csak képzelje el, hogy egy aszteroida évmilliárdokon keresztül kering a világűrben, majd egyszer csak megjelenik egy robot, megpiszkálja, egy darabot elvisz belőle, és bár hermetikusan elzárja a környezettől, az élet mégis megjelenik rajta. A történet nem tudományos fantasztikum, hanem maga a valóság: pontosan ez történt a Ryugu aszteroidával.
A Hajabusza-2 űrszonda még 2019-ben vett mintát a Földtől 300 millió kilométerre lévő aszteroidából, hogy aztán 2020 elején a kutatók felnyissák a kapszulát, és vizsgálni kezdjék az anyagot. A tudósok már akkor meglepő dolgot tapasztaltak, ám az igazi váratlan fordulat csak ezután jött.
A Hajabusza-2 űrszonda kapszuláját komoly előkészületek után nyitották csak ki. A japán tudósok eleve sterilizálták a létesítményt, ahol ez megtörtént, de a felbontáshoz is nitrogénes közegben történt, és az ehhez használt eszközöket is nitrogén alatt tartották. A mintából aztán a világ több pontjára is küldtek, így jutott belőle az Imperial College London kutatóinak is.
Amikor a britek vizsgálni kezdték az anyagot, meglepő felfedezést tettek: szerves anyagokat találtak a felszínén. Ez rögtön azt mutatta, hogy mikroorganizmusok vannak a mintában, ám gyorsan kiderült az is, hogy nem egy idegen életformáról van szó, hanem a földiről.
Matthew Genge, a Meteoritics & Planetary Science című tudományos lapban megjelent publikáció vezető szerzője szerint amikor egy héttel később másodjára is megvizsgálta csapatával a mintát azt találta, hogy a szerves szálak száma megtízszereződött, és a meteoritban található őshonos szerves anyag körül csoportosultak.
A Ryugu aszteroida vizet, valamint a Napnál is régebbi szerves molekulákat tartalmazott. A mintákban az RNS és a B3-vitamin építőkövére leltek a tudósok, valamint olyan policiklusos aromás szénhidrogéneket, mint például a naftalin. Genge szerint az egyértelművé vált, hogy a földi baktériumokat a legkevésbé sem érdekli, honnan származnak a molekulák, amikre szükségük van – írja az IFLScience.
Bár táplálék volt nekik bőven, mégis szomorú véget ért a sorsuk: többek között vákuumba helyezték őket és lézerrel lőttek rájuk, ennek hatására pedig pusztulni kezdtek. Erre azért volt szükség, mert a tudósoknak hozzá kellett férniük az alattuk és körülöttük található molekulákhoz.
A szakember szerint a tény, hogy ezeket az organizmusokat megtalálták a mintában azt mutatja, hogy az élet mindenhol igyekszik utat törni magának. A jövőbeni kutatásokkal kapcsolatban ezt is figyelembe kell venni, hogy egyértelműen ki lehessen jelenteni, hogy egy másik égitesten talált mikroorganizmus nem a földi szennyeződés eredménye. Ez azonban még mindig nem fogja kizárni azt, hogy földi eredetű az adott életforma.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.