Lényegesen biztonságosabb lehet a jövőben a röntgenes képalkotás, köszönhetően egy új módszernek, amely kevesebb sugárzással jár.
A röntgensugárzás forradalmat hozott az egészségügybe, a segítségével ugyanis betekintést lehet nyerni az emberi testbe, de még az atomokról is páratlan felvételeket lehet készíteni általuk. Az ezzel járó sugárzás azonban némileg árnyékot vet a módszerre, ez ugyanis hosszú távú egészségügyi hatásokkal járhat – főleg, ha valakit gyakran vizsgálnak így.
Erre a problémára hozhat megoldást a King Abdullah Tudományos és Műszaki Egyetem (KAUST) kutatóinak módszere, amely kevesebb sugárzással járhat, miközben a felvételek minősége sem romlik – írja a BGR.
A KAUST szakemberei egy újszerű, általuk csak „kaszkádszerkezetűnek” nevezett röntgensugár-detektort fejlesztettek. A hagyományos detektorok „egykristályos” eszközökre támaszkodnak, amelyek a tisztább képek érdekében nagyobb sugárdózist igényelnek. Az új megközelítésük egymáshoz kapcsolt, egykristályos eszközökből áll össze.
Ezek az egybekapcsolt eszközök segítenek lényegesen javítani a detektálás hatékonyságát, miközben csökkentik a káros sugárzásnak történő kitettséget – lévén hatékonyan csökkentik a röntgengépek által kibocsátott sugárzást.
A BGR megjegyzi: az új módszer mögött álló kristályok anyaga a MAPbBr3 perovszkit, amely kivételesen jó töltésszállító tulajdonságokkal bír. Ezek a kristályok rendkívül fontosak az új detektorok jobb teljesítményében – derül ki az ACS Central Science tudományos folyóiratban publikált eredményekből.
Az új megközelítés jelentős hatással lehet az orvosi diagnosztikára – a sugárdózis csökkentése megoldhat egy kritikus biztonsági problémát, ami a betegeket és a röntgengépek kezelőit egyaránt érinti. Hogy a gyakorlatban mikor jelenhet meg, és milyen formában, az egyelőre még nem ismert.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.