A CERN-t jól ismerő szakember tölti be a szervezet főigazgatói tisztségét 2026-tól.
Mark Thomson brit részecskefizikus személyében új főigazgató kerül az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) élére – írja a Nature.
A szakemberre egy sor kihívás vár a CERN főigazgatói székében. Nemrég az orosz-ukrán háború okozta bizonytalan politikai helyzet miatt a szervezet megszakította a kormányzati szintű kapcsolatokat Oroszországgal, de vannak a létesítményt érintő konkrét bonyodalmak is. A Nagy Hadronütköztető utódjaként tervezett Future Circular Collider (FCC) körül ugyanis kissé meginogott a konszenzus. Ez egy 90 kilométeres alagút lenne, ami a CERN kísérleteinek adna otthont az évszázad hátralévő részében – és csak az első fázisa kerülhet 17 milliárd dollárba. (Forintban ez körülbelül 6,5 billió.)
Az FCC-vel kapcsolatban pedig a CERN legnagyobb befizetője, a német kormány adott hangot a szkepticizmusának nemrég – leginkább az ára miatt. Mindeközben Kína is egy hasonló projektbe vágta a fejszéjét, ami akár le is győzheti a CERN-t.
Feladat tehát van bőven, de Mark Thomson jól ismeri a szervezetet. Az 1990-es években maga is a CERN-ben dolgozott, sőt: Fabiola Gianotti jelenlegi (leköszönő) főigazgatóval együtt maga is részt vett a Higgs-bozon felfedezésében a Nagy Hadronütköztetőben.
Thomson jelenleg is tagja a CERN tanácsának, ami a tagországok nevében felügyeli a szervezetet. A hatalomátadásra azonban még várnia kell, ugyanis csak 2026-tól tölti be a posztot: 2025 végén jár le ugyanis Fabiola Gianotti megbízatása. A leköszönő szakember a második ötéves ciklusának a végén fogja átadni a stafétát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.