Tech HVG 2024. november. 08. 14:03

Elképesztő fotókat küldött haza a Juno űrszonda a Jupiter légköréről

A NASA űrszondája, a Juno folyamatosan gyűjti az adatokat a Jupiterről, a kamerájával pedig le is fotózza a bolygót. Legutóbb október 23-án került sor erre.

Idén már 13 éve annak, hogy a NASA Juno űrszondája elindult a Jupiter felé, az érkezése óta pedig folyamatosan készíti a felvételeket a gázóriásról és holdjairól. Október 23-án már 66. alkalommal repült el úgy a Jupiter mellett, hogy megközelítette azt – ez a manőver a perijove –, és ezúttal is gyönyörű képeket küldött haza.

A felvételeken jól látni, hogyan kavarognak a felhők a bolygó légkörében. Fontos megjegyezni: ha lenne egy ember a Jupiternél, annak nem ilyen látvány tárulna a szeme elé, ezek a képek ugyanis a szonda speciális kamerájának, valamint a képfeldolgozásnak köszönhetők. Ettől függetlenül nagyon fontosak, megmutatják ugyanis, hogy milyen elképesztő módon turbulens a légkör.

NASA
NASA

Az IFLScience megjegyzi: a végső cél, hogy a szonda segítségével minél több információt lehessen gyűjteni arról, milyen állapotok uralkodnak a bolygón. A képek így nem pusztán műalkotások, hanem nagyon fontos tudományos értékkel bírnak.

A Juno űrszonda azonban nemcsak felvételeket készít a bolygóról: tanulmányozza annak gravitációját, mágneses terét, sőt, még az általános relativitáselméletet is teszteli a segítségével. A szerkezet több mint 3000 napja kering az égitest körül. Februárban a keringési időt 38-ról 33 napra csökkentették, a számítások szerint pedig még 10 hasonló repülése lesz, mielőtt 2025-ben elérné életciklusa végét. Az egységet végül a Jupiterbe irányítják.

Aggodalomra azonban semmi ok, már úton van az Európai Űrszonda, ami átveheti a Juno helyét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.