Noha sok még a megválaszolatlan kérdés, de egy friss tanulmány szerint számos vadon élő állat rendszeresen fogyaszt alkoholt erjedt gyümölcsök révén.
Legendássá vált a Sivatagi Show című azon film jelenete, amiben az állatok erjedt gyümölcsökből falatoznak, majd az következik, ami egy jól sikerült szombat esti buli végefelé sem szokatlan látvány: jobbra-balra dülöngélés, céltalan mozdulatok, és látványos bukfencek. Mindez persze sokkal szórakoztatóbb, ha nem az ember baráti köre mutatja be, hanem egy majom, elefánt, vagy épp egy strucc.
Egy friss, a Trends in Ecology & Evolution tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban biológógusok és vadállatkutatók vizsgálták meg tudományos szinten is a jelenséget, és kiderült: sokkal gyakoribb lehet ez az állatvilágban, mint gondolták.
„Nem lennék meglepve, ha arra jutnánk, hogy nem az ember az egyetlen állat, aminek neurológiai haszna származik az alkoholfogyasztásból” – mondja Matthew Carrigan evolúció-biokémikus, aki kollégáival úgy gondolta, nem csak elszigeteltek fogyasztanak alkoholtartalmú dolgokat a vadon élő állatok.
Először is, emeli ki a Gizmodo, az etanol – ami az emberek által fogyasztott alkohol – régóta létezik. A természetben a nektárokban és a gyümölcsökben jelen lévő cukrok fermentációjából alakul ki, élesztőgombák segítségével. A tudódok úgy vélik, az élesztőgombák már legalább 100 millió éve termelnek etanolt; erre molekuláris bizonyítékok utalnak.
Az, hogy milyen hatást gyakorol az állatokra az etanol, változó – van, amire semmilyennel, míg másokra annál inkább. Mint a kutatók hangsúlyozzák, az állatok alkoholfogyasztását illetően továbbra is számos megválaszolatlan kérdés maradt: például az alkohol sebezhetőbbé teszi a becsípett állatokat, mivel így a ragadozók elől nem tudnak elmenekülni.
A szándékosságot illetően is akadnak kérdések, annak kapcsán, hogy az állatok egyáltalán felismerik-e, hogy a potenciális táplálékukban alkohol van – vagy csak véletlen az egész. Arról nem is beszélve, hogy a fermentált gyümölcsök kalóriatartalma is alacsonyabb – de lehet, hogy egyszerűen az adott pillanatban ez a legjobb opció egy állat számára, ha táplálékról van szó.
De – jegyzi meg a Gizmodo – az is benne van a pakliban, hogy az állatok nagyon is tisztában vannak az alkohol hatásaival, és szándékosan keresik az ilyen táplálékokat, a kockázatok ellenére is. A friss tanulmány csak arra mutat rá, hogy a vadon élő állatok közül is sok fogyaszt ilyesmit – hogy milyen indíttatásból, és ez milyen hatást gyakorol a viselkedésükre és a társas kapcsolataikra, arra a további vizsgálataik során keresik majd a választ.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)