Október elején általában már havazni szokott a 3776 méter magas Fudzsi-hegy csúcsánál, ez azonban az idén csak jóval később kezdődött meg.
Japán egyik legmagasabb hegye és az ország jelképe a 3776 méter magas Fudzsi. A hegyet a hósapkájáról mindenki szinte azonnal felismeri, ám úgy tűnik, ez a látvány egyre kevésbé fog az emberek szeme elé tárulni.
A hósapka nyaranta ugyan elolvad, ám október 2-án rendszerint megindul a havazás a hegycsúcsnál. Az AFP szerint azonban erre 2024-ben október 28-ig nem került sor – a tartós meleg miatt –, így a feljegyzések kezdete óta nem volt példa arra, hogy ilyen sokára kezdjen el kialakulni újra a Fudzsi hósapkája.
Jutaka Katsuta, a Kofu Helyi Meteorológiai Hivatal vezetője szerint 1894-ben kezdték el feljegyezni a Fudzsival (is) kapcsolatos meteorológiai adatokat, amikből kiderült, hogy a korábbi rekordot egy október 26-i dátum tartotta. Erre kétszer eddig került sor: egyszer 1955-ben, egyszer pedig 2016-ban.
A Fudzsi vulkánja egyébként a mai napig aktív, ám legutoljára 1707-ben tört ki. Ez sem volt azonban hagyományos értelemben vett kitörés, csupán a hegy délkeleti részén egy új nyílásból tört elő a hamu és a kőzet. Az utolsó tényleges kitörésre 2300 évvel ezelőtt került sor utoljára.
Az, hogy a hó nem esett le október 28-ig, bizonyos szempontból nem meglepő. Japán az egyik legmelegebb nyáron van túl – holtversenyben a 2023-assal –, az átlaghőmérséklet 1,76 Celsius-fokkal volt magasabb 2024 júliusa és augusztusa között, mint az 1991 és 2020 között mért átlag.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.