Olyan rákterápiát fejlesztettek a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói, amivel megelőzhetők az eddigi kezelési módok mellékhatásai – ráadásul két terápia jótékony hatásait gyúrja egybe.
A súlyos, előrehaladott daganatos megbetegedésben szenvedő páciensek több körön esnek át különféle kezeléseken, melyek nem is mindig hatékonyak, és nemkívánt mellékhatásokkal is járhatnak.
A Massachusettsi Műszaki Egyetemen azonban most kidolgoztak egy új kezelést, ami miniatűr részecskéken alapul. Ezeket közvetlenül a daganatba kell juttatni, ahol egyszerre tudják biztosítani a hő- és kemoterápiát is.
Mint az Interesting Engineering kifejti, az MIT módszerével megelőzhetők a kemoterápiás kezelésekre jellemző mellékhatások, ráadásul a két kezelési mód elegye hosszabb élettartamot is eredményezhet a kezelt betegnek, mintha külön-külön alkalmaznák ezeket a terápiákat.
A kutatók olyan módszer kidolgozását tűzték ki célul, amivel egyszerűsíthető a betegek kezelése, és javítható a terápia hatékonysága. A molibdén-diszulfid nevű szervetlen anyagot használták a fényterápiához, mely hatékonyan tudja hővé alakítani a lézerfényt – ezáltal nincs szükség nagyteljesítményű lézerre.
A két terápia szállítására képes részecskékhez az MIT kutatói molibdén-diszulfidot elegyítettek doxorubicinnel. Néhány további folyamat után végül rendkívül apró mikrorészecskéket formálnak belőle. Ezek a tumorba fecskendezve a kezelés teljes időtartamára egyben maradnak, miközben egy infravörös lézer segítségével melegítik fel őket. Ez a lézer néhány milliméter, vagy centiméter mélységbe tud behatolni, így helyben fejti ki a hatását.
Egy kezelés nagyjából három perc, ami alatt a részecskék körülbelül 50 Celsius-fokra hevülnek fel – ezen a hőmérsékleten már el lehet pusztítani a rákos sejteket. Mindeközben a kemoterápiás készítmény egy része is felszabadul.
A módszert egerekkel vizsgálták, és úgy találták, hogy a kezelés révén a tumorok teljesen megsemmisültek, az állatok pedig sokkal tovább éltek, mint a csak egyféle kezelést kapó társaik. A kutatók abban bíznak, hogy a módszerüket nagyobb állatoknál is tesztelhetik, és végül (emberekkel végzett) klinikai vizsgálatok során is kipróbálhatják.
Várakozásaik szerint ez az új kezelési mód a szilárd daganatok mindegyikénél bevethető lesz, és még az áttétes tumoroknál is hatékonynak bizonyul.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.