Tech HVG 2024. október. 21. 20:03

Áttörés, amit rengeteg ember várt: sikerült visszafordítani egy 25 éves nő cukorbetegségét

Kínai kutatók egy ígéretes kezelésről adtak hírt egy úttörőnek mondható esettanulmányban. Őssejtterápiával ugyanis visszafordították az 1-es típusú cukorbetegséget.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

Az 1-es típusú cukorbetegség egy olyan autoimmun betegség, amely során az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő bétasejtjeit, mivel idegenként azonosítja ezeket. Súlyos betegségről van szó, amelyik ugyan mesterséges inzulinnal úgy-ahogy kezelhető, azonban az ilyen betegek várható élettartama sajnos rövidebb, mint az egészségeseké.

Ezért is mondható úttörő jelentőségűnek kínai kutatók esettanulmánya, amelyben arról számoltak be, hogy sikerült az ember őssejtjeit az inzulintermelésért felelős hasnyálmirigysejtek állandó készletévé alakítani. A Nankai Egyetem központi kórházában dolgozó szakemberek elsőként egy 25 éves női betegtől vettek zsírsejteket, és kémiai úton megoldották, hogy e sejtek őssejtekként viselkedjenek, és más típusú sejtekké fejlődjenek. Ezután olyan szigetsejteket hoztak létre, amelyek nagyrészt a hasnyálmirigyben találhatók és inzulint termelnek (ez a hormon szabályozza a vércukorszintet).

Ezeket a helyettesítő szigeteket ezután befecskendezték a páciens hasába. Azért ide, hogy jobban megfigyelhessék a következményeket, és könnyebben eltávolíthassák a szigetecskéket, ha valami probléma adódna. valamivel később két másik beteget is hasonló terápiában részesítettek.

A napokban a kutatók közzétették az első páciens egyéves leleteit. A nő a kísérleti eljárás után 75 nappal elkezdett elegendő inzulint termelni ahhoz, hogy már ne legyen szüksége injekcióra. A negyedik hónapban hosszú távú glükózszintje már megközelítette egy egészséges emberét, egy évvel később pedig még mindig inzulint termelt, és a vércukorszintje is rendben volt.

Megtalálhatták a gyógyszert, amely segíthet meggyógyítani a cukorbetegeket

Amerikai kutatók olyan hatóanyag-kombinációt teszteltek egereken, amelyek 700 százalékkal turbózták fel az inzulint termelő sejtek működését. A hatás azután is megmaradt, hogy leállították a kezelést.

Ezek az eredmények valóban biztatóak, azonban hangsúlyozni kell, hogy egyelőre még előzetesek. Az I. fázisú kísérletek, és ez a mostani is az, elsősorban egy kísérleti kezelés biztonságosságának a tesztelésére szolgálnak, nem pedig annak kimutatására, hogy a kezelés a remélt módon működik. Azonban ha az eredmények hasonlók lesznek a másik két betegénél és a nagyobb klinikai vizsgálatok során, akkor ez a kezelés megfelelő gyógymódot jelenthet egy nehéz és életet megrövidítő betegségre.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. Ezért tenni is akarunk, így a szerkesztőségünk a korábbinál részletesebben foglalkozik a témával, legyen szó életmódról, munkahelyi egészségprogramokról, az innováció szerepéről a gyógyításban, illetve kiemelten az egészségügyi szolgáltatói szektorról.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.