Tech HVG 2024. október. 17. 13:03

Nem vicc: villákat, kilincseket és serpenyőket csinálna Franciaország a nukleáris hulladékokból

Tisztítást és beolvasztást követően hétköznapi használati tárgyakat csinálnának a franciák az atomerőműben szennyeződött fémhulladékokból. Az ötlet nem mindenkinek nyerte el a tetszését.

Csak képzelje el: épp egy párizsi kávéházban ül, ahol a crème brûlée-jét fogyasztja elégedetten. A következő pillanatban azonban odalép önhöz egy alak, és halkan, szinte suttogva közli önnel: az a kanál ott a kezében pár hónapja még egy atomerőműben volt. No, nem az üzemi konyhán, hanem más formában, szerepet vállalva a létesítmény működésében.

Ha azt hinné, tréfa, hát nem: a francia Électricité de France (EDF) energetikai vállalat valóban azt mérlegeli, hogy újrahasznosítja a bezárt nukleáris létesítményeiben lévő, enyhén radioaktív fémhulladékot – konkrétan a már bezárt fessenheimi atomerőműben lévőket.

Mint Laurent Jarry, a létesítmény korábbi igazgatója kiemeli: a projekt keretein belül körülbelül 500 000 tonna (!) alacsony sugárzási szintű fémet lehetne feldolgozni a következő 40 év során. Ehhez egy 15 hektáros területet felölelő üzemet hoznának létre.

Annyi energiát zabál az MI-ipar, hogy felélesztik az USA legnagyobb atombalesetének erőművét is

Évtizednyi bezárási hullám után kiszuperált erőművek újranyitásával elégítené ki a mesterséges intelligencia energiaigényét egy formálódó, új trend az Egyesült Államokban. Így lehel új életet a Microsoft a Three Mile Islandbe, de más társaság is megkötötte már a saját nukleáris bizniszét. A kritikusok aggódnak, mert az atomenergia csak a kibocsátástól mentes, a kockázatoktól nem.

Természetesen hangsúlyosan nem erősen szennyezett nukleáris hulladékokról lenne szó, csak kismértékben radioaktív fémeket dolgoznának fel; ezeket is csak szigorú biztonsági intézkedések mellett – írja az Interesting Engineering.

Ennek ellenére természetesen sokan felhúzhatják a szemöldöküket azon, hogy hétköznapi használati tárgyak lehetnek olyasmiből, ami – egy tisztítást és beolvasztást megelőzően – egy atomerőműben teljesített szolgálatot. A Euronews cikke szerint már tiltakozások is voltak az ügyben. Egy csoport szerint nincs olyan alacsony dózisú radioaktív sugárzás, ami biztonságos lenne.

A tervnek még több szigorú engedélyezési folyamaton is át kell esnie, 2025 februárjában pedig népszavazás is lesz a témában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.