Tech HVG 2024. október. 14. 14:03

Bemutatták a Nemzetközi Űrállomás lehetséges utódját – videó

Nagyobb, jobb, modernebb: a Vast bemutatta a Haven-2 nevű űrállomása terveit, mely lényegesen fejlettebb lehet a jelenlegi Nemzetközi Űrállomásnál.

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) már évtizedek óta kering alacsony Föld körüli pályán, hogy 16 ország együttműködésében szolgálja a tudományt; megannyi kísérletet végeztek már rajta mikrogravitációs környezetben.

Az ISS azonban öregszik, emiatt pedig már problémák is vannak vele. Ráadásul – jelen állás szerint – legfeljebb 2030-ig maradna pályán, utána megsemmisítenék. Az ezt végrehajtó eszközt már be is mutatták: a SpaceX Dragon űrhajója előbb deorbitálná (azaz letérítené a pályájáról), majd a Földnek vezetné az ISS-t, ami a légkörbe lépve szinte teljesen elégne.

Ez azonban azt jelenti majd, hogy nem lesz az űrben hozzá hasonló kutatóállomás; olyan legalábbis biztosan nem, ami egy ilyen kiterjedt nemzetközi együttműködés keretein belül működne. Az ISS ugyanis az a hely, ahol a geopolitikai feszültségek sem érződnek: hiába üzenget egymásnak a Földön Oroszország és az Egyesült Államok az orosz–ukrán háború miatt (is), 400 kilométeres magasságban továbbra is úgy zajlik az együttműködés, mint korábban bármikor.

Bekavart a Milton hurrikán, késve tér haza a NASA négy asztronautája a Nemzetközi Űrállomásról

A Floridára lecsapó Milton hurrikán miatt egyelőre nem lehet visszahozni a Földre a Nemzetközi Űrállomás leköszönő legénységét, és lehet, hogy az újonnan kijelölt időpont is tolódik még.

A NASA azonban már keresi a Nemzetközi Űrállomás utódját a CLD (Commercial LEO Destination) nevű program keretein belül – a Vast nevű, amerikai központú cég pedig egy konferencián elő is állt a saját ötletével. A Haven-2 több szempontból is fejlettebb lehet az ISS-nél: a tágasabb terek mellett komfortosabb környezetet is kínálhat az asztronautáknak, rengeteg térrel a kutatáshoz, rekreációhoz, sőt: akár a személyes hobbijaiknak is hódolhatnak majd a legénység tagjai.

Mint az Interesting Engineering írja, a NASA a jelenlegi tervek szerint 2026 közepén hirdeti majd ki a CLD-program második fázisának nyerteseit; a Vast addig Haven-1 néven megépíti, és 2025-ben pályára állítja az első kereskedelmi űrállomását. Ezzel kívánják demonstrálni, hogy képesek egy ilyen egység megépítésére és üzemeltetésére – a Haven-1 azonban egy egymodulos eszköz lesz.

Ha elnyerik a NASA szerződését, 2028-ban indítanák el a Haven-2 első modulját, majd ehhez egy központi modul társulna, 2030 és 2032 között pedig további négy darab társulna a szerkezethez. Elkészültekor egy nagy X-alakzatra hasonlítana az űrállomás.

A kész állomás egy 3,8 méter átmérőjű kupolaablakkal is rendelkezne, ahonnan páratlan kilátás nyílna a Földre. A rakományokat és a különböző tárgyakat robotkarokkal tudná pakolni, és természetesen dokkolási lehetőség is lenne rajta az űrhajók számára.

Az első, a tervek szerint 2028-ban felbocsátott modul illusztrációja
Vast

Haven-2 Lab néven egy kutatólaboratóriummal is rendelkezne, ami a mikrogravitációs kutatások mellett űrbéli gyártással kapcsolatos projektekhez is használható lenne. A labor átalakítható, amivel hozzá lehetne igazítani ahhoz, amit az adott kutatás megkövetel.

Az űrállomás – az ISS-hez hasonlóan – képes lenne a nemzetközi együttműködés kiszolgálására is, még dedikált laboratóriumokat is kaphatnának az egyes országok szakemberei.

Természetesen nem a Vast az egyetlen pályázó a feladatra, így számítani lehet arra, hogy mind több kereskedelmi űrvállalat áll majd elő a saját megközelítésével a következő években. A végén azonban csak egy maradhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.