A NASA és az Európai Űrügynökség közös űrszondája, a Solar and Heliospheric Observatory a Napot hivatott figyelni, a látóterébe azonban nemrég bekúszott a Tsuchinshan-ATLAS üstökös is.
Október 11-én estétől kezdve szabad szemmel is láthatóvá válik az az üstökös, amely csak évmilliók múlva térhet vissza a Föld közelébe. A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a következő napokban egyre magasabbra emelkedik a nyugati égbolton, a legjobb rálátásra október 20-án kerülhet sor.
Az üstökös nemrég elérte pályájának azt a pontját, amely során a legközelebb volt a Naphoz, így szép lassan a csóvája is kialakult. A csillaghoz közeledve azonban más is történt vele, amit az Európai Űrügynökség és a NASA közös űrszondája, a Solar and Heliospheric Observatory vett videóra – írja az IFLScience.
A Nap megfigyelésére létrehozott SOHO műhold rögzítette, amint az üstökös szép lassan a Nap közelébe ér, miközben a közelmúltban történt napkitöréseknek köszönhetően a koronakidobódás épp telibe kapta az égitestet.
Bár az üstökös péntektől szabad szemmel is láthatóvá válik, még a következő napokban is látni lehet majd azt az űrszonda kamerájában. A Tsuchinshan-ATLAS egyébként október 12-én lesz a legközelebb bolygónkhoz, akkor nagyjából 70,6 millió kilométerre közelíti meg a Földet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.