Bár a rák számos kockázati tényezője ellen nem lehet mit tenni, az alkoholfogyasztás pont nem ilyen. Pedig húsz rákdiagnózisból legalább egy az alkohol számlájára írható, mutat rá egy friss jelentés.
Egyre inkább megdőlni látszik az a teória, hogy egy kevéske alkoholnak még akár jótékony hatása is lehet – a mind újabb kutatások már inkább arra világítanak rá, hogy az alkohol minden formában és mennyiségben káros az egészségre, különösen a rák kockázatának szempontjából.
A rák és az alkohol komplex kapcsolatára az Amerikai Rákkutatási Szövetség friss jelentése világít rá: a szerzők számításai szerint a rákos esetek 40 százaléka olyan rizikófaktorokkal hozható összefüggésbe, amelyeket az emberek maguk is megváltoztathatnának. Ilyen például az alkoholfogyasztás mellőzése.
Mint a jelentés rávilágít, hat ráktípus kapcsolható az alkoholfogyasztáshoz:
- fej-nyaki rák,
- nyelőcsőrák,
- májrák,
- mellrák,
- kolorektális (vastagbél)rák,
- gyomorrák.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG&Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!
Mint azt Justin Stebbing, az Anglia Ruskin Egyetem orvosbiológiai professzora a The Conversation hasábjain kiemeli: 2019-ben húszból átlagosan több mint 1 daganatdiagnózis volt az alkoholfogyasztásnak tulajdonítható, és ez a szám az idő előrehaladtával csak növekedni fog.
A szakember úgy véli, a fenti adat megkérdőjelezi azt a széles körben elterjedt vélekedést, hogy az alkohol ártalmatlan – sőt, valójában a fogyasztása a rák kockázatát is növeli. A tanulmány arra az aggasztó tendenciára is felhívja a figyelmet, hogy egyes rákos megbetegedések egyre nagyobb arányban bukkannak fel a fiatal felnőttek körében.
Ezt a kutatók még mindig próbálják megérteni, de mint Justin Stebbing fogalmaz, az okok listáján az alkoholfogyasztás előkelő helyet foglal el. Ez egyúttal figyelmeztetés is lehet arra vonatkozóan, hogy egy olyan kockázati tényezővel állnak szemben az emberek, ami ellen ők is tehetnek – sok más rizikófaktorral ellentétben.
A szakember szavai szerint a több alkohol fogyasztása növelheti a kockázatot, de a kis dózis is összefüggésbe hozható bizonyos daganattípusok megnövekedett rizikójával. Stebbing azonban még megjegyzi: ez nem jelenti azt, hogy aki iszik, az rákos lesz; a daganat kialakulásában számos tényező játszik szerepet.
Az azonban ugyancsak fontos, hogy az alkohol a DNS-t is károsíthatja, és a fogyasztása a tápanyagok és a vitaminok felszívódására is hatással van, megváltoztathatja a hormonszinteket és behatolhatnak a szájban, valamint a torokban lévő sejtekbe.
A tudomány az alkoholfogyasztás egyre több káros hatására világít rá, amit érdemes lehet szem előtt tartani a jövőben – és tudatosítani az emberekben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.