Tech HVG 2024. október. 03. 08:03

Jöhetnek a bankkártya vékonyságú telefonok, miután kitaláltak egy nagyon különleges akkumulátort

A svéd Chalmers Műszaki Egyetem anyagtudósa szerint a valaha készült legjobb akkumulátort sikerült megépíteni. Egy komoly problémát még meg kell oldaniuk a kutatóknak, de már így is olyan lehetőségekkel kecsegtet a fejlesztés, melyek eddig elképzelhetetlenek voltak.

A svéd Chalmers Műszaki Egyetem tudósainak munkája elhozhatja a strukturális akkumulátorok aranykorát. Ezek olyan energiatárolók, amelyek nem képeznek különálló egységet, hanem az adott eszköz, például egy elektromos autó vázának részei. Ha a fejlesztés úgy megy tovább, ahogy most tűnik, akkor

bankkártya vékonyságúak lehetnek az okostelefonok, az elektromos autók hatótávolsága pedig akár 70 százalékkal is megnőhet.

A strukturális akkumulátorok ötlete először a 2000-es években merült fel, a technológia fejlesztésének úttörője pedig az említett svédországi Chalmers Egyetem. Leif Asp anyagtudós 17 éve, 2007 óta dolgozik a technológia hatékonyabbá tételén, ennek érdekében pedig a szénszálak felhasználásának lehetőségét tanulmányozza.

Csapatával 2018-ban már megerősítette, hogy szénszálak tárolhatják az elektromos energiát, és elektródaként használhatók a lítium-ion akkumulátorokban. 2021-re a csapat létrehozta a 24 wattóra/kg (Wh/kg) energiasűrűségű egységet, amit most sikerült tovább növelni 30 Wh/kg-ra. Bár ez messze elmarad a szabványos lítium-ion akkumulátorok energiasűrűségétől, a szerkezeti akkumulátoroknak nem kell azt elérniük ahhoz, hogy valóban hatékonyak legyenek.

Az Advanced Materials című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a most kifejlesztett akkumulátor kompozit anyagból készült, és szénszálakat használ elektródák gyanánt. Az akkumulátor korábbi iterációiban a pozitív elektróda magja alumíniumból készült.

Chalmers University of Technology / Henrik Sandsjö

Az akkumulátorban azonban nemcsak az elektróda szerepét tölti be a szénszál, hanem minden más részében is felhasználható, így anélkül lehet megépíteni az egységet, hogy rezet vagy alumíniumot kellene hozzá felhasználni. Ennek köszönhetően jelentős mértékben csökken az egység súlya a hagyományos akkumulátorokéhoz képest.

Az akkumulátorban lévő lítium-ionok egy félszilárd elektroliton keresztül jutnak el az elektródhoz, aminek köszönhetően kevésbé tűzveszélyes a szerkezet. Jelenleg komoly hibája, hogy nagy teljesítményt egyelőre nem tud leadni, így most ezen probléma orvoslására koncentrál a csapat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.