Az AR 3842 kódjelű napfolt néhány napja már produkált egy erős napkitörést – egész pontosan a mostani napciklus harmadik legerősebbjét –, csütörtök kora délután azonban ezt is bőven túlszárnyalta egy újabb esemény.
A Nap aktivitása 11 éves ciklusokban mérhető, a megfigyelések kezdete óta pedig már a 25. ilyen ciklusnál tart a központi csillagunk. Jelenleg a Nap a ciklusa maximumánál jár, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban várható a legtöbb és legerősebb kitörés az égitest felől. Most úgy tűnik, hogy a 25. ciklus eddig messze legerősebb kitörése történt meg nemrég.
A The Watchers azt írja, a mostani eseményt az AR 3842 kódjelű napfolt produkálta, ami épp a Föld felé néz. A kitörés magyar idő szerint október 3-án csütörtökön 14 óra 8 perckor vette kezdetét, és egészen 14 óra 27 percig tartott. Az erőssége a mérések szerint X9-es, ami koronakidobódással is járt. A Napból útnak induló részecskék jelenleg 850–950 km/másodperces sebességgel száguldanak a Naprendszerben.
A 25. ciklus eddigi legerősebb kitörése X8.7-es erősségű volt, amire 2024. május 14-én került sor. A napkitörések erősségét egy ötfokozatú skála alapján osztályozzák, a legkisebb vagy leggyengébb kitörések az A kategóriába tartoznak, azt követi a B, a C, az M és az X kategória. Értelemszerűen utóbbi betűvel a legerősebb napkitöréseket jelölik. A kitöréseket jelölő szám nem lineáris, hanem logaritmikus növekedést jelent, nagyjából úgy, ahogyan a Richter-skála kategorizálja a földrengések erősségét.
A kitörés Afrikánál és az Atlanti-óceán déli részén okozott leginkább kommunikációs zavart, de az eseményt a Föld más részén is érezni lehetett.
Az AR 3842 kódjelű napfolt egyébként nemrég produkált már egy másik, erős kitörést: október elsején egy X7.1-es eseményre került sor.
Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal űridőjárás-előrejelző központja (Space Weather Prediction Center, SWPC) szerint a mostani koronakidobódással útnak indult részecskék október 4-én este, vagy október 5-én hajnalban érhetik el a Földet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.