Tech HVG 2024. szeptember. 26. 19:03

Nem értik, hogy lehet ott: nagyon különös mintára bukkant a Marson a NASA

Egyelőre a NASA szakemberei sem tudják pontosan, hogyan alakulhatott ki az a fekete-fehér csíkos kőzetdarab, amit a Perseverance fedezett fel a napokban.

Sok érdekes dolgot talált már a Marson a Perseverance űrszonda 2021 óta, ám most a Jezero kráternél olyasvalamire bukkant, ami tényleg szokatlan a vörös bolygón: egy fekete-fehér csíkos sziklára.

A Jezero kráter egy olyan régiója a Marsnak, ahol úgy gondolják, egykoron víz volt – ezen a sík, kavicsos területen haladt a szonda, amikor a kamerái felfedezték a környezetéből határozottan kitűnő sziklát. A NASA Perseverance-csapata Freya Castle-nek nevezte el a kőzetet, a Grand Canyon egyik híres hegycsúcsa után.

Méretben mondjuk akad némi különbség: míg a marsi kőzet nagyjából 20 centiméteres, a földi hegycsúcs nagyjából 1000 méter magas. A NASA a Gizmodo cikke szerint egy közleményben úgy fogalmazott, korlátozottak az ismereteik a fura kőzettel kapcsolatban, de valamilyen magmás és/vagy metamorf folyamat során alakulhatott ki – hasonló elméleteket pedzegetnek az emberek is a közösségi médiában.

Megtalálták a kőzetet a Marson, amely bizonyíthatja, hogy élet volt a bolygón

A NASA marsjárója, a Perseverance egy különleges szikladarabra bukkant, amelynek a mintái arra engednek következtetni: évmilliárdokkal ezelőtt mikrobiális élet lehetett a bolygón.

Mivel teljesen elüt a környezetében lévő kőzetektől, az amerikai űrhivatal úgy véli, valahonnan legurulhatott, és úgy kerülhetett a jelenlegi helyére. A Perseverance azonban hamarosan felmászik a kráterperemre, így van esély rá, hogy hamarosan több hasonló követ is lát majd.

Többet csak akkor lehetne megtudni a kőzetről, ha a Földön ki tudnák elemezni a szakemberek, de ez elég valószínűtlen. Bár vannak tervek arra, hogy mintákat hozzanak a Földre a Marsról, ez a darab már túl nagy lenne ehhez.

Augusztusban egy ősi sziklát talált a Perseverance – hogy milyen eredményre jutott akkor az elsődleges kémiai elemzés, arról itt írtunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.