A pontos meglátásairól ismert szakértő az elsők között vehette kezébe az Apple idei évre szánt legcsúcsabb készülékét, az iPhone 16 Pro Maxet. Véleményével talán segíthet azoknak, aki tervbe vették a vásárlást.
A hónap elején mutatta be az Apple az idei év iPhone-jait, az iPhone 16 család tagjait is. A készülékek nem egészen két hét múlva már a boltok polcaira kerültek. A Bloomberg neves Apple-szakértője, Mark Gurman is az elsők között volt, akik kipróbálhatták az új eszközt: Gurman szokásos hírlevelében számolt be a tapasztalatairól.
De még mielőtt belemélyedt volna a részletekbe, egy rövid eszmefuttatást tett arról, hogyan lanyhul az Apple innovációs kedve, mármint ami a készülékek dizájnját illeti. Míg ugyanis kezdetben kétévente lehetett jelentős frissítésre számítani, az iPhone X 2007-es piacra dobásával az Apple a hároméves újratervezési ciklusra váltott. Ennek akkoriban még volt is értelme, ugyanis a jubileumi iPhone gigantikus frissítés volt, alapod újratervezéssel, Face ID-val stb.
Ezután viszont már három évnek kellett eltelnie, hogy ismét egy nagy frissítés követlezzen: az iPhone 12. Azután még hosszabb lett az újratervezési lemaradás, olyannyira, hogy Gurman szerint az Apple immár fél évtizedes cikluson dolgozik: az iPone 16 megjelenése majdnem megegyezik az iPhone 12-ével. Tény, hogy az Apple sok új funkcióval is kirukkolt 2020 és 2024 között, de a gyakori hardvercserék napjai már elmúltak.
S hogy ez mennyiben befolyásolta az Apple-eladásokat? A szakértő szerint erre nehéz válaszolni. Bár a cég bevételei visszaestek tavaly (és ehhez részben a gyengébb iPhone-eladások is hozzájárultak), azonban ez a trend igaz volt úgy általában az okostelefon-iparra. Ettől függetlenül az iPhone 16 még slágertermék lehet, hiszen vannak olyan változások, amelyeket a felhasználók bizonyára imádni fognak – írja a szakértő. Ezután pedig rátér a konkrétumokra, és megosztja első, egyáltalán nem rossz benyomásait az iPhone 16 Pro Maxről.
Úgy tapasztalta, hogy amennyiben a telefon tokban van, szinte megkülönböztethetetlen az elmúlt néhány iPhone-tól, és ezen a még vékonyabb előlap sem segít. Ahhoz, hogy a keskenyebb élek tényleg észrevehetők legyenek, a telefont egy iPhone 15 Pro mellé kell tenni. Az sem tűnik fel annyira, hogy a kijelző mérete is megnőtt, hacsak valakinek nincsen régebbi telefonja az iPhone 12-nél. Szóval a nagyobb kijelző nem igazán észrevehető, és nem sokat jelent a mindennapi használat során.
Annál lenyűgözőbb a processzor nyeresége (15 százalékkal gyorsabb az új A18 Pro chip, mint az A17 Pro az iPhone 15 Próban fő chip esetében) – Gurman sokkal gyorsabbnak találta az alkalmazások indítását és az ablakok közötti ugrást. Mindössze néhány napos használat után az akku élettartam-javulását is megérezte. Egyébként az Apple is szívesen hivatkozik erre: weboldalán négyórás többletet említ az iPhone 15 Pro Maxhez képest a videólejátszásnál. Ha ez idővel így is marad, az jelentős nyereség – írja a szakértő.
A Camera Control interfészt is fantasztikusnak találta. Néhány percet azért rá kell fordítani, hogy hozzászokjon a felhasználó (hogy milyen erősen kell megnyomni, és hogyan lehet lapozgatni a kamerabeállítások között), de ha ezen túljutott, valószínűleg nem fogja többé használni az érintőképernyőt a kameraalkalmazás működtetésére. Vannak más fényképezőgép-fejlesztések is, mint például a kibővített fényképezési stílusok és az új ultraszéles kameralencse – ezek azonban nem tűnnek gyökeresen más élménynek.
Jelenleg a gyártó az Apple Intelligence-et hirdeti az új iPhone vásárlásának fő okaként – annak ellenére, hogy az MI platform még befejezetlen, és végül a tavalyi Pro modelleken fog működni. Gurman szerint az Apple itt kicsit el van tévedve a marketingnél. Azt állítja ugyanis, hogy az iPhone 16 az első modell, „alapoktól kezdve az Apple Intelligence számára”. A valóság ezzel szemben az, hogy az új iPhone-ok processzora és egyéb hardverei nem lettek jobbak az MI számára. A kulcsfontosságú tényező a 8 GB memória, ami az Apple Intelligence futtatásához szükséges minimum.
Ha az Apple úgy érezte volna, hogy a hardveres változtatások elegendőek a vásárlási kedvhez, akkor ezekre a funkciókra összpontosította volna marketingjét. Ehelyett a hátrányai ellenére az Apple Intelligence-et emeli ki. Viszont a legtöbb fogyasztó még hetekig nem férhet hozzá a szoftverhez – sőt, bizonyos funkciók csak jövőre lesznek elérhetők –, és még mindig közel sem olyan fejlett, mint a rivális mesterséges intelligencia rendszerek. Még ha az összes Apple Intelligence funkció már ma is elérhető volt – beleértve a Genmoji nevű emoji generátort, az Image Playgroundot és az új Sirit is –, mindez kevésnek tűnik. Mintha az MI-funkciók két évvel lemaradtak volna a versenytársak mögött.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.