Francia kutatók szerint szaglással képesek tájékozódni azok az alig egy milliméteres rákok, amelyek éjszaka, a sötétben táplálkoznak.
A Földközi-tenger egyes részein minden alkonyatkor több millió hasadtlábú rák (Mysida) indul útnak, hogy a barlangjukat elhagyva a nyílt tengeren táplálkozzanak. Hogy elkerüljék a ragadozókat, még azelőtt visszatérnek a lakóhelyükre, hogy kivilágosodna. Az állatok viselkedésével foglalkozó korábbi kutatások kimutatták, hogy barlangjuk elhagyásakor a hasadtlábú rákok fényt használnak a navigációjukhoz, azt azonban még nem sikerült megfejteni, hogy miként találnak haza a sötétben.
Thierry Pérez, a Endoume-i Tengeri Kutatóközpont nevű tengerbiológiai kutatóintézet tudósa azt gyanította, hogy a lazacokhoz hasonlóan – amik ahhoz a folyókhoz térnek vissza, amelyben kikeltek – valamilyen kémiai jelölő segítségével jutnak haza az alig egy milliméteres rákok – írja a Science.
A kutató munkatársaival úgy sejtette, hogy szaglás alapján tájékozódhatnak az állatok. A teória tesztelésére a kutatók több példányt is begyűjtöttek két víz alatti barlangból Franciaország déli partjainál, Marseille közelében. A laboratóriumban azután Y alakú tartályba helyezték őket. Ennek hol egyik, hol másik ágába tettek olyan vizet, ami a barlangjukból származott, néha pedig egyik ágban sem volt ilyen.
A Frontiers című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a tesztek azt mutatták, hogy az állatok szívesebben tartózkodnak a barlangjukból származó vízben.
A szakemberek eközben megvizsgálták a barlangokból vett vízmintákat, és arra jutottak, hogy mindegyiknek megvan a sajátos kémiai jele. Minden valószínűség szerint ez lehet az, ami az állatokat is vezérelte. Bár nem világos, hogy pontosan mi adja az egyes barlangok egyedi „illatát”, a kutatók azt feltételezik, hogy ebben a barlangokban élő szivacsok által kibocsátott vegyületek játszanak nagy szerepet.
A kutatók szerint ugyanez a kísérleti megközelítés segíthet feltárni más állatok tájékozódási képességét is. A szakemberek ugyanakkor attól tartanak, hogy a tengerek szennyezettsége miatt a szivacsok elpusztulhatnak, emiatt pedig a hasadtlábú rákok sem lesznek képesek többé hazatalálni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.