A mesterséges intelligenciával rákellenes megoldásokat kutató biotechcéget, a Turbine-t egyetlen magyarként beválasztották az Amazon Web Services (AWS) 10 hetes programjába, amelybe globálisan mindössze 80 vállalkozás került be idén.
A felhőtechnológiát szolgálató AWS 230 millió dolláros globális kötelezettségvállalásának részeként az AWS Generative AI Accelerator program AWS-krediteket, mentorálást és oktatást biztosít a startupoknak, különösen a korai szakaszban lévő vállalatoknak, hogy előmozdítsák a mesterséges intelligenciát (MI) és a gépi tanulást érintő technológiáik fejlesztését. A résztvevők hozzáférést kapnak az AWS számítási, tárolási és adatbázis-technológiáihoz, valamint az AWS Trainiumhoz és az AWS Inferentia 2-höz, amelyek energiatakarékos chipeket és nagy teljesítményt biztosítanak a teszteléseikhez.
A 10 hetes program során a résztvevőket üzleti és technikai mentorokkal párosítják össze az általuk képviselt iparáguk alapján. Az akcelerátorba beválasztott startupok akár egymillió dollár AWS-kreditet is kapnak, hogy építsék, tréningezzék, teszteljék és elindítsák generatív MI-megoldásaikat. A krediteket az Amazon SageMaker használatára is fel lehet használni, amely segít a vállalatoknak saját alapmodelljeik létrehozásában, tréningezésében, valamint lehetőséget nyújt generatív MI-alkalmazások építésére az Amazon Bedrockon keresztül.
A programba beválasztott magyar biotechcég, a Turbine úttörő megközelítést alkalmaz a rákkutatásban.
A szimulációt gépi tanulással kombinálja, modellezi, hogyan lépnek kölcsönhatásba a jelátviteli fehérjék, és jellemzik a sejtszintű rákos viselkedést, valamint a kezelésre adott választ vagy ellenállást. A platformjuk lehetővé teszi a gyógyszerhatások szimulálását olyan vegyületekkel, amelyek talán még nem is léteznek, és olyan sejtekre, amelyek esetleg laboratóriumi teszteléshez nem elérhetők.
A vállalat ígéretes rákellenes kutatásait korábban részletes cikkben is bemutattuk:
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.