Tech HVG 2024. szeptember. 14. 10:03

Igaz-e, amit az előbb olvastam a neten? Ezek az ingyenes minileckék segítenek eldönteni

Az online információk valódiságának ellenőrzését segítő tananyagokkal bővült a tudatos internetezést segítő Detekto. A weboldal elsősorban 13–16 éveseknek szól, de ingyenes segédletei hasznosak lehetnek mindenkinek, aki nem akar csalásokba belefutni vagy valótlanságokat terjeszteni.

Miért különösen fontos tulajdonság a kíváncsiság manapság? Hogyan segíthetnek a jó kérdések a félrevezető információk leleplezésében? Miért és hogyan érdemes több forrásból tájékozódni? Mennyire megbízhatók a ChatGPT-től és a Wikipédiából szerzett információk? Mit jelent, miért hasznos és hogyan működik a gyakorlatban a laterális olvasás? – többek között ezekben a témákban nyújtanak hasznos tanácsot a Detekto új tananyagai. (A friss kurzusok a 7-9. pontok alatt találhatók.)

Az online kurzusok célja a felhasználók – elsősorban diákok – felkészítése arra, hogy önállóan is képesek legyenek az online médiakörnyezetben tájékozódni. Felismerjék, mikor van szükség fokozott figyelemre, tudatosságra és az információ ellenőrzésére, valamint milyen eszközöket használhatnak a tényellenőrzéshez.

„Korábbi tananyagaink a hamis tartalmak jellemző típusait és árulkodó jeleit, illetve a minőségi hírek jellemzőit és társadalmi hasznosságát mutatták be. Új kurzusainkban a kritikai gondolkodás magjait vetjük el, rámutatva többek között az önreflexió, a józan ész és a kíváncsiság fontosságára” – mondta Nagy Krisztina, az Idea Alapítvány programvezetője.

Az Európai Bizottság által finanszírozott Magyar Digitális Média Obszervatórium keretében készült programban a diákok olyan tartalmakon keresztül gyakorolhatják a hamis információk felismerését, amelyek a közösségi médiában eléjük kerülő tartalmakhoz hasonlóak.

„Az egyik feladatsorban például azt mutatjuk be, hogyan tehetünk fel olyan kérdéseket, amelyek segíthetnek egy közösségi oldali poszt vagy kép hitelességének ellenőrzésében. De olyan feladat is van, amelyben a mesterséges intelligencián alapuló csetprogram, a ChatGPT válaszait kell értékelni aszerint, hogy felhasználnánk-e az így szerzett információkat egy házi dolgozat megírása során” – mondta Marinov Iván, a projekt egyik fejlesztője.

A kurzusok az önálló tanulást támogatják, de azok tartalma, fejlesztési területei és céljai több ponton is kapcsolhatók az iskolai oktatáshoz. A tananyagcsomaghoz készült tanári útmutatóban konkrét tippeket adnak az iskolai felhasználáshoz is, legyen szó a feladatok házi feladatként való kiadásáról vagy osztálytermi feldolgozásról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.