A tervek szerint 2030-ra készülhet el a Fugaku Next nevű szuperszámítógép, ami 1000-szer erősebb lenne a mai legerősebb ilyen gépekhez képest. A használata előtt azonban van egy igen komoly akadály.
Egyértelmű jelét adta Japán annak, hogy a jövőben vezető szerepet töltene be a mesterséges intelligencia területén. A mérnökök hamarosan megkezdhetik az első „zéta-osztályú” szuperszámítógép építését, ami a tervek szerint 2030-ra lehet készen, és ami a számítások szerint 1000-szer erősebb lesz, mint a mai legmodernebb szuperszámítógépek – írta meg az Interesting Engineering.
A projekt várhatóan 750 millió dollárba, vagyis mintegy 262,7 milliárd forintba kerül majd.
A japán Oktatási, Kulturális, Sport-, Tudományos és Technológiai Minisztérium bejelentése szerint a gépet úgy tervezték, hogy zetaflop sebességgel működjön, vagyis olyan gyorsan, amire korábban még nem volt példa. A mai legerősebb szuperszámítógépek teljesítményét exaflopokban mérik, ami azt jelenti, hogy másodpercenként 1017 műveletet képesek elvégezni.
A zetaflop ehhez képest 1020 műveletre lesz képes másodpercenként. A teljesítménynek köszönhetően Japán úgy véli, a gép képes lesz megbirkózni a mesterséges intelligencia és a tudományos kutatás legösszetettebb kihívásaival.
A Fugaku Next néven emelgetett számítógép Japán jelenlegi szuperszámítógépének, a Fugakunak az utóda lehet. Ez utóbbi 0,44 exaflopos csúcsteljesítményével 2022-ig birtokolta a világ leggyorsabb szuperszámítógépe címet. Ekkor előzte meg őt az Egyesült Államok Frontierje, amely elérte az 1,2 exaflopot. A legfrissebb világranglista egyébként jelenleg így alakul.
Annak ellenére, hogy a Fugaku már csak a negyedik legerősebb a világon, még most is az ország technológiai képességeinek szimbóluma.
A Fugaku Nextet a Riken és a Fujitsu fejleszti, vagyis ugyanazok a vállalatok, amelyek az eredeti gépet is. Mivel a Next valószínűleg a Fujitsu alkatrészeit fogja használni, így a két szuperszámítógép kompatibilis lehet egymással.
Egyetlen, nem is olyan apró probléma, hogy egy ilyen számítógép működéséhez óriási mennyiségű energia kell. Egész pontosan annyi, amennyit 21 atomerőmű tud csak előállítani. Amíg ezt a problémát nem tudják leküzdeni a szakemberek, a Fugaku Nextet sem lehet majd használni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.