Felpörgetné a Google a cég kizöldítését, ebben pedig most az amerikai Holocene nevű cég lehet az újabb partnere.
Bár 2030-ra karbonsemleges szeretne lenni a Google, 2020 óta minden évben növekedik a cég károsanyag-kibocsátása, nem is beszélve a szerverek hűtéséhez szükséges vízfogyasztásról. Ezek alapján nem meglepő, hogy a Google keresi azokat a lehetőségeket, amelyek valamilyen módon segítenek mérsékelni a szén-dioxid-kibocsátást, vagy kivonni a légkörből azt, ami már oda került.
A vállalat nemrég egy olyan dán cégbe szállt be, ami ősi baktériummal dolgozza fel a szén-dioxidot, most pedig egy újabb olyan vállalattal lépett partnerségre, melynek célja, hogy kevesebb üvegházhatású gáz legyen a légkörben. Az amerikai Holocone nevű vállalat technológiája a levegőben már meglévő szén-dioxidot szűri ki és köti meg. Ez tonnánként 100 dollárba kerül, a Google pedig a bejelentés szerint 10 millió dollár értékben – ez nagyjából 3,6 milliárd forintot jelent – vásárolt kvótát, ami 100 ezer tonna szén-dioxid kiszűrésére elegendő.
Az amerikai energiaügyi minisztérium egyébként a 100 dollár/tonna árat tűzte ki célul az ilyen technológiák számára, hogy azok életképesek legyenek.
Az eljárás egyébként nem könnyű, így a 100 dolláros célt sem egyszerű elérni. A Google szerint azonban a befektetésének is köszönhetően a Holocene-nek képessé kell válnia arra, hogy 2030-ig kivonja a légkörből a 100 ezer tonnányi gázt, emellett pedig finomíthatja a technológiáját, hogy az még olcsóbban és hatékonyabban tudjon működni.
Kérdés, ez a 100 ezer tonna mennyire segít majd abban, hogy a Google karbonsemlegessé váljon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.