A lefekvés előtti, majd az elalvás körüli harcokat sok kisgyerekes szülő ismeri. Egy amerikai felmérésből sem derül ki más, ami jelzi, olyan problémáról van szó, ami nem ismeri a határokat.
Minden negyedik szülő számára gondot jelent kisgyerekük lefektetés, elaltatása – derül ki a Michigani Egyetem Gyerekkórházának országosan reprezentatív közvéleménykutatásából. Olyannyira így van ez, hogy csaknem minden ötödik szülő még mesterséges hormont, melatonint is ad a csemetéjének.
A megkérdezettek több mint a harmada állította, hogy a gyereke gyakran ébred idegesen vagy sírva, több mint a 40 százalékuk mondta azt, hogy a kicsi gyakran át jön éjjel a szülői ágyba, és körülbelül 30 százaléknyi szülőnek kell a gyerek szobájába aludnia. A szakértők szerint mindezt a gyermek fejlődésének normális része, azonban a szülőnek meg kell találnia az egyensúlyt a megnyugtatás és a kényelem között, hogy ne csak a gyerek, de anyukája és apukája is megfelelően aludjon.
A szakértők éppen emiatt igen fontosnak tartják a következetes esti lefekvési rutint, ami a legtöbbször fürdést, fogmosást, meseolvasást (de nem képernyőzést) foglal magába. Egy ilyen rutin jelzi a kicsinek, hogy ideje lassítani, biztonságérzetet nyújt, emellett személyes időt is biztosít számára, amikor a szülő kizárólag őrá figyel. A szülővel/szülőkkel töltött idő a kötődést és az érzelmi kapcsolatokat is segíti, pozitív asszociációkat teremtve a lefekvés előtt.
Vannak szülők, akik fehér zajt használnak, hogy a gyerek könnyebben (zavartalanabbul) tudjon elaludni. A szakemberek ezzel kapcsolatban arra figyelmeztetnek ezzel kapcsolatban, hogy a fehérzaj-eszközöket legfeljebb 50 decibeles hangerővel használják, és ne tegyék közel a gyerek füléhez.
A melatonin használatát illetően a szakértők azt javasolják, hogy azt csak nagyon ritkán vessék be a szülők, semmiképp se legyen elsődleges elalvási segédanyag, illetve a használatáról mindenképpen konzultáljanak a gyerekorvossal.
A nehéz elalvás hátterében gyakran a gyerek rejtett szorongása rejlik. Ezt a szülők enyhíthetik azzal, ha több időt hagynak nekik beszélni a napjukról. Ilyenkor az együttérzésre, megnyugtatásra is nyílik lehetőség.
De amit a specialisták külön is kiemelnek, az a következetesség. A szülőnek el kell döntenie, hogyan viszonyul az éjszakai felébredés, szülői ágyba bújáshoz, és akár engedi, akár tiltja, ragaszkodjon az elképzeléséhez. Néha úgy tűnik, végeláthatatlan a küzdelem, de akárcsak a kisgyerekkor, ez sem tart örökké.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.