Tech hvg.hu 2024. augusztus. 21. 14:03

Gondolta volna? A házi tyúk „arcáról” is le lehet olvasni az érzelmeit

Sokkal egyszerűbb lehet leolvasni a házi tyúkok arcáról az érzelmeiket, mint azt eddig gondolták. A kulcs, hogy mennyire vörösödnek el az egyes látható bőrfelületeik.

Meglepő megállapításokra jutott egy, a házi tyúkokat érintő vizsgálat: kiderült ugyanis, hogy ezek a szárnyasok is el tudnak vörösödni az érzelmi állapotuktól függően.

A kapcsolódó vizsgálatokat a Toursi Egyetem etológus kutatói végezték, megállapításaikat pedig az Applied Animal Behaviour Science folyóiratban publikálták. Mivel korábbi kutatások szerint néhány madár (arapapagájok, keselyűk) „arcáról” leolvasható az izgatottság, a kutatók kíváncsiak voltak arra, hogy ez a háziasított tyúkok esetében is így van-e.

Összesen hat tyúkot vontak be a vizsgálataikba, melyek során az állatok vagy valamilyen természetes tevékenységet végeztek, vagy befolyásolták őket. Több élethelyzetben is lefilmezték a tyúkokat: például porfürdőzés vagy lisztkukacokkal történő etetés közben, de voltak kevésbé vidám helyzetek is, amikor kergették vagy bezárták őket.

Végre megfejthetik, mit mondanak a csirkék – és ez nemesebb cél lehet, mint gondolná

Meg lehet fejteni a csirkék érzelmi állapotát egy új, mesterséges intelligencián alapuló technikával – így „egy jobb világot” is lehet teremteni számukra.

A végeredmény több ezer állókép lett, melyeket aztán egy speciális algoritmus segítségével elemeztek ki a kutatók – a taraj, valamint a többi, a fejükön lévő bőrfelület elvörösödését figyelték meg a különböző helyzetekben.

A kutatást vezető Delphine Soulet etológus elmondta: bár a minta mérete, kicsi, így a megállapításaik is előzetesek, de úgy tűnik, ha a tyúkok „arca” és füllebenye kevésbé van elvörösödve, akkor az állat is nyugodtabb, elégedettebb állapotban van épp.

Ezzel szemben, ha izgatottabb a tyúk, mondjuk egy általa kedvelt étel miatt, akkor vörösebb az arca – de ez történik akkor is, ha az állat fél.

Minden az arcukra lehet írva?
Pixabay / Engin_Akyurt

Azt is megállapították, hogy a megszokott emberek láttán a tyúkok bőre kevésbé vörös, ami arra utalhat, hogy nem félnek annyira – de ha valakit nem ismernek, inkább látszik rajtuk a félelem, azaz a vörösség.

Ha folytatódnak az ezirányú vizsgálatok, a tyúkok bőrfelületeinek elvörösödése egyszer jó mutatója lehet annak, hogy milyen az ember és a szárnyas kapcsolata.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.