Csillagászok az AR3784 kódjelű napfoltnál magyar idő szerint csütörtök reggel észleltek kitörést, ami rövid időre zavart okozott néhány kommunikációs rendszerben a Földön.
A Nap jelenleg a 11 éves ciklusa csúcsánál jár, ami két dolgot jelent: egyre több és nagyobb napfoltot látni a felszínén, és ezekből egyre több és erősebb kitörés indul útnak. Az elmúlt hónapokban már történt néhány hatalmas esemény, most pedig egy új, X-osztályú kitörést rögzítettek a csillagászok. Az X-osztály a kitörések legerősebb változatát jelenti.
A Space.com azt írja, a kitörés augusztus 14-én kedden, magyar idő szerint 7 óra 40 perckor tetőzött, ami kimaradást okozott a rövidhullámú rádióadásokban a Föld épp napsütötte részén, vagyis Ázsiában és az Indiai-óceán térségében. A kitörés külön érdekessége, hogy az az AR3784 kódjelű napfoltból indult útnak, ami furcsa polaritása miatt már korábban felkeltette a csillagászok érdeklődését.
A napfolt különlegessége, hogy megszeg egy 100 éves törvényt, amit a tudósok Hale-törvényként ismernek. Ezek szerint a Nap északi féltekéjén a napfoltok polaritása kelet–nyugati irányú: a keleti fele negatív, a nyugati fele pozitív. Az AR3784 esetében azonban azt találták, hogy az északi fele pozitív, míg a déli fele negatív, vagyis lényegében 90 fokkal el van fordulva a szokásoshoz képest.
A Spaceweather.com szerint nem ez az első, amire nem érvényes a Hale-törvény, de az összes napfolt csupán 3 százalékánál figyelhető meg ilyesmi. Ugyanakkor többségében 180 fokos fordulatot lehet látni, nem pedig 90 fokost, így az AR3784 valahol félúton van a kettő típus között.
A kutatók szerint az ilyen napkitörést gyakran követi koronakidobódás, ám egyelőre ez nem történt meg. Ha ez megtörténik, akkor sarki fénnyel is találkozhatnak azok a szerencsések, akik épp a Föld északi féltekéjének megfelelő részén tartózkodnak majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.