Tech HVG 2024. augusztus. 14. 14:03

Megvizsgáltak 360 ezer embert, kiderült, jótékony hatása is lehet az UV-sugárzásnak

Bár az UV-sugárzás bőrkárosító hatása tagadhatatlan, a jelek szerint bizonyos mértékű kitettség segíthet csökkenteni a szív- és érrendszeri megbetegedések, vagy akár a rák kialakulásának kockázatát is.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

A kutatók és az orvosok még az 1980-as években kezdték el felhívni a figyelmet arra, hogy a napozás – vagy még inkább: a Napnak való folyamatos és jelentős kitettség – káros hatással lehet a bőrre, azzal együtt pedig az egészségre. A fő kockázatot az ibolyántúli (UV) sugárzás okozza, amit szabad szemmel nem látni, viszont jelentősen növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát, emellett a bőr korai öregedését és ráncosodását idézi elő. A szakemberek ezért azt javasolják, hogy fényvédő krémmel védjék az emberek a bőrüket, különösen a nyári hónapokban.

Bár az UV káros hatása tagadhatatlan, a kutatók szerint vannak jótékony hatásai is – írja a The Economist. A Health and Place című tudományos folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint a megnövekedett UV-expozíció jelentősen csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rák miatti halálozás valószínűségét. Bár korábban több kisebb vizsgálat is hasonló eredményre jutott, ez eddig a legátfogóbb tanulmány, ami a témában készült és közvetlen összefüggést mutatott ki az UV-nek való kitettség és a hosszabb élettartam között.

Az Edinburghi Egyetem kutatói több mint 360 000 ember egészségügyi adatait vizsgálták át. A kutatás során két csoportot azonosítottak, akik nagyobb valószínűséggel voltak kitéve magasabb UV-sugárzásnak. Az egyik csoportba sorolt emberek azt állították, hogy gyakran fekszenek napágyra, a másikba pedig azok kerültek, akik naposabb helyen élnek.

A kutatók emellett a vérmintákból a D-vitamin szintjét is megmérték: mivel a vitamin az UV-sugárzás bizonyos formáinak hatására szintetizálódik a bőrben, megbízható jelzője a napsugárzásnak való kitettségnek.

Ezután megnézték a csoportokban a halálozási arányt, amely során olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint az életkor, a dohányzás és más rizikófaktorok. Emellett korrigálták az adatokat a testmozgás mértékével is, mivel a nagyobb mennyiségű napsugárzásnak kitett emberek jó eséllyel többet is mozoghatnak.

Az elemzés során arra jutottak a szakemberek, hogy a szoláriumot használók 23 százalékkal kisebb valószínűséggel halnak meg szív- és érrendszeri betegségek, valamint 14 százalékkal kisebb valószínűséggel daganatos megbetegedés következtében, mint azok, akik kevesebb UV-sugárzásnak vannak kitéve.

Hasonló a helyzet azok körében is, akik naposabb helyen élnek. Náluk 19 és 12 százalékkal volt kisebb a fent említett két kockázat azokhoz képest, akik kevésbé napsütötte helyen laknak.

Mindez a napok számára vetítve azt jelenti, hogy előbbi csoport 48, utóbbi pedig 26 nappal élt tovább egy 15 éves távlatot nézve, mint azok, akiket kevesebb UV-sugárzás ért.

Új fényvédő krém, aminek semmilyen káros hatása nincsen – a polipok adták hozzá az ötletet

A lábasfejűekben, például a polipokban és a tintahalakban található pigmentek adták az ötletet amerikai kutatóknak, hogy olyan fényvédő anyagot hozzanak létre, amely nemcsak erősebb az eddigieknél, de nincsen káros hatása sem az emberre, sem az óceánokra.

Hogy ez miért van így, annak pontos mechanizmusa nem ismert. A szakemberek úgy vélik, a dolognak ahhoz lehet köze, hogy a több napfény miatt magasabb lehet a D-vitamin szintje a szervezetükben, ami erősíti az immunrendszert és a csontok egészségét. Emellett a nitrogén-monoxidnak is köze lehet a dologhoz: egy 2014-es tanulmány szerint a nitrogén-monoxid olyan bőrsejtekben szabadul fel, amelyek mérsékelten vannak kitéve bizonyos UV-sugárzásnak, és a napfény segít bejutni a keringési rendszerbe, ahol egészségjavító hatást fejthet ki.

A kutatók remélik, hogy a jövőben alaposabb vizsgálatot is végezhetnek a témában, emellett pedig továbbra is felhívják a figyelmet a bőr védelmének fontosságára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?