Bár az UV-sugárzás bőrkárosító hatása tagadhatatlan, a jelek szerint bizonyos mértékű kitettség segíthet csökkenteni a szív- és érrendszeri megbetegedések, vagy akár a rák kialakulásának kockázatát is.
A kutatók és az orvosok még az 1980-as években kezdték el felhívni a figyelmet arra, hogy a napozás – vagy még inkább: a Napnak való folyamatos és jelentős kitettség – káros hatással lehet a bőrre, azzal együtt pedig az egészségre. A fő kockázatot az ibolyántúli (UV) sugárzás okozza, amit szabad szemmel nem látni, viszont jelentősen növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát, emellett a bőr korai öregedését és ráncosodását idézi elő. A szakemberek ezért azt javasolják, hogy fényvédő krémmel védjék az emberek a bőrüket, különösen a nyári hónapokban.
Bár az UV káros hatása tagadhatatlan, a kutatók szerint vannak jótékony hatásai is – írja a The Economist. A Health and Place című tudományos folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint a megnövekedett UV-expozíció jelentősen csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rák miatti halálozás valószínűségét. Bár korábban több kisebb vizsgálat is hasonló eredményre jutott, ez eddig a legátfogóbb tanulmány, ami a témában készült és közvetlen összefüggést mutatott ki az UV-nek való kitettség és a hosszabb élettartam között.
Az Edinburghi Egyetem kutatói több mint 360 000 ember egészségügyi adatait vizsgálták át. A kutatás során két csoportot azonosítottak, akik nagyobb valószínűséggel voltak kitéve magasabb UV-sugárzásnak. Az egyik csoportba sorolt emberek azt állították, hogy gyakran fekszenek napágyra, a másikba pedig azok kerültek, akik naposabb helyen élnek.
A kutatók emellett a vérmintákból a D-vitamin szintjét is megmérték: mivel a vitamin az UV-sugárzás bizonyos formáinak hatására szintetizálódik a bőrben, megbízható jelzője a napsugárzásnak való kitettségnek.
Ezután megnézték a csoportokban a halálozási arányt, amely során olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint az életkor, a dohányzás és más rizikófaktorok. Emellett korrigálták az adatokat a testmozgás mértékével is, mivel a nagyobb mennyiségű napsugárzásnak kitett emberek jó eséllyel többet is mozoghatnak.
Az elemzés során arra jutottak a szakemberek, hogy a szoláriumot használók 23 százalékkal kisebb valószínűséggel halnak meg szív- és érrendszeri betegségek, valamint 14 százalékkal kisebb valószínűséggel daganatos megbetegedés következtében, mint azok, akik kevesebb UV-sugárzásnak vannak kitéve.
Hasonló a helyzet azok körében is, akik naposabb helyen élnek. Náluk 19 és 12 százalékkal volt kisebb a fent említett két kockázat azokhoz képest, akik kevésbé napsütötte helyen laknak.
Mindez a napok számára vetítve azt jelenti, hogy előbbi csoport 48, utóbbi pedig 26 nappal élt tovább egy 15 éves távlatot nézve, mint azok, akiket kevesebb UV-sugárzás ért.
Hogy ez miért van így, annak pontos mechanizmusa nem ismert. A szakemberek úgy vélik, a dolognak ahhoz lehet köze, hogy a több napfény miatt magasabb lehet a D-vitamin szintje a szervezetükben, ami erősíti az immunrendszert és a csontok egészségét. Emellett a nitrogén-monoxidnak is köze lehet a dologhoz: egy 2014-es tanulmány szerint a nitrogén-monoxid olyan bőrsejtekben szabadul fel, amelyek mérsékelten vannak kitéve bizonyos UV-sugárzásnak, és a napfény segít bejutni a keringési rendszerbe, ahol egészségjavító hatást fejthet ki.
A kutatók remélik, hogy a jövőben alaposabb vizsgálatot is végezhetnek a témában, emellett pedig továbbra is felhívják a figyelmet a bőr védelmének fontosságára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.