A férfi meddőség legsúlyosabb változatának megállapításában tökéletes pontosságot tud felmutatni egy új teszt, de az általános kép alapján is ígéretes.
Egy japán kutatók által fejlesztett új, a mesterséges intelligencián alapuló tesztelési mód egy vérvizsgálatból meg tudja állapítani a férfi meddőséget – írja az Interesting Engineering. Az új eszköz a vérben lévő hormonszinteket elemzi, és 74 százalékos pontossággal tudja előre jelezni a meddőséget. A nem-obstruktív azoospermia esetében – ez az az állapot, amikor egyáltalán nincs hímivarsejt az ondóban –100 százalékos a pontosság.
Az MI-modellt olyan betegeik adataiból képezték ki, akik ondó- és hormonvizsgálaton estek át a férfi meddőség megállapítása céljából 2011 és 2020 között. Összesen 3662 személy orvosi feljegyzéseiből gyűjtöttek adatokat, az átlagéletkoruk 36 év volt.
Az eszköz a WHO laboratóriumi referenciaértékeivel veti össze az egyén eredményeit, és ebből határozza meg, hogy a spermiumszám a normál határokon belül van-e.
A mesterségesintelligencia-modell a Prediction One nevű szoftveren alapszik, melyet kimondottan arra hoztak létre, hogy automatizálni lehessen az MI-modellek létrehozását. Így a kutatók programozói kvalitások nélkül is létrehozhatnak ilyen eszközöket. Az egyetlen bökkenő vele, hogy jelen pillanatban csak japánul tud.
Bár az eszköz ígéretes, azt a fejlesztői is kiemelik, hogy a hagyományos spermavizsgálat kiváltására nem alkalmas – csak egyfajta elsődleges szűrőeszközként használható. Előnye azonban, hogy nem szükséges a vizsgálathoz szakintézményben lenni, gyakorlatilag bárhol elvégezhetik, hogy legyen egy általános kép a problémáról. Így aztán az orvosok továbbküldhetnek valakit egy szakos vizsgálatra, ha az indokoltnak tűnik az MI-eszköz által adott eredmények alapján.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.