Az amerikai Synchron a világon elsőként hangolta össze az általa készített agy-számítógép interfészt az Apple csodaszemüvegével, a Vision Próval. A cég később más eszközökkel is ugyanezt tervezi megtenni.
Az elmúlt években egyre élesebbé vált a verseny az agy-számítógép interfész fejlesztésében. Elég csak az Elon Muskhoz kapcsolódó Neuralinkre gondolni, de ilyen technológián dolgoznak a szintén amerikai Precision Neuroscience, valamint a Stanford Egyetem kutatói is.
A verseny tovább fokozódott, amikor beszállt a francia Inclusive Brains, de a Tel-Avivi Egyetem fejlesztése is eléggé ígéretesnek tűnik. És akkor még nem is esett szó a szintén amerikai Synchronról, ami most egy igen komoly bejelentést tett. A cég azt állítja, sikerült összekapcsolni az implantátumot az Apple csodaszemüvegével, a Vision Próval, amit a mozgássérült betegek így a gondolataikkal irányíthatnak – számolt be róla a CNBC.
A vállalat olyan agy-számítógép interfészt fejleszt, ami segít a mozgáskorlátozott betegeknek, hogy gondolataik segítségével használhassák a mobiljukat vagy a számítógépüket. A cég eddig hat betegbe ültette be a chipet az Egyesült Államokban, négynek pedig Ausztráliában, a széles körű alkalmazáshoz azonban még nem kapott engedélyt a hatóságoktól. A chip telepítéséhez nem kell felnyitni a koponyát, azt az érhálózaton keresztül juttatják el a megfelelő helyre a szervezetben.
Az Apple által bemutatott Vision Prót szemmozgással, kézmozgással, valamint hangutasítással lehet irányítani. A Synchron azt szeretné elérni, hogy azok a betegek is használni tudják, akik nem tudnak beszélni, vagy nem tudják használni a karjaikat.
Thomas Oxley, a cég vezérigazgatója szerint azért a Vision Próra esett a választás, mert az Apple iOS-ének van a legjobb akadálymentesített platformja, ám később más cégek eszközeit is irányítani lehetne a chippel. Az Apple egyelőre nem válaszolt a témával kapcsolatos megkeresésre.
A cég szerint az egyik 64 éves betegük, Mark nagy mértékben járult hozzá ahhoz, hogy sikerüljön összehangolni a chipet és a szemüveget. A férfi 2023 augusztusában kapta meg az agy-számítógép interfészt. Marknál amiotrófiás laterálszklerózist állapítottak meg korábban az orvosok, ami egy felnőttkori neurodegeneratív betegség, és ami miatt lassan elveszíti a kontrollt az izmai felett.
A betegségét 2021 januárjában diagnosztizálták, azóta már nem tudja mozgatni a karját, a vállát és a kezét, de még mindig képes beszélni és rövid távolságokat sétálva megtenni. A Vision Prót április óta teszteli, és tud vele szöveges üzeneteket írni, passziánszozni és televíziót nézni is. Emellett művészeti alkotásokat is létre tud hozni vele, aminek nagyon örül, a karjának izomgyengesége miatt ugyanis már nem tud festeni.
Oxley szerint a kísérlet sikeres és azt mutatja, a jövőben milyen komoly segítség lehet a betegeknek az agy-számítógép interfész, valamint az ilyen eszközök összekapcsolása.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.