Amerikai kutatóknak sikerült egy olyan eljárást kidolgozniuk, ami környezetbarát módon és viszonylag gyorsan termel hidrogént. Mindez forradalmasíthatja a hajózást.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai szerint az óceánokban lévő szemét – egész pontosan az alumíniumdobozok – lehet a kulcs az üzemanyag-termelés forradalmasításához, és ahhoz, hogy tiszta energiát valóban fenntartható forrásból állítsák elő. A mérnökök azt találták, hogy amikor az alumínium tengervízzel érintkezik, buborékok képződnek, és természetes hidrogén keletkezik.
Ezen kívül arra is rájöttek, hogy ha a folyamathoz koffeint adnak, a termelődés csak fokozódik. A Cell Reports Physical Science című tudományos lapban megjelent publikáció szerint ha előkezelt, kavics méretű alumíniumpelleteket csepegtetnek egy pohárnyi szűrt tengervízbe, beindul a hidrogéntermelődés.
Az előkezelés ebben az esetben azt jelentette, hogy egy ritka fémötvözettel dolgozták meg az alumíniumot, hogy az tiszta formában lépjen reakcióba a tengervízzel. A körforgás teljesen fenntartható: a tengervízben lévő só vonzza a speciális ötvözetet, így azt újra fel lehet használni, így még több hidrogén állítható elő.
Bár a hidrogén lassan termelődik, amikor kávézaccot adtak a folyamathoz, az meglepő módon felgyorsult. A kutatók kiderítették, az imidazol – a koffein egyik hatóanyaga – jelenléte már alacsony koncentrációnál is jelentősen gyorsítja a folyamatot: öt perc alatt keletkezik annyi hidrogén, mint egyébként két óra leforgása alatt.
A kutatók egy kisméretű reaktort is elkezdtek kifejleszteni, amit hajókon vagy víz alatt közlekedő járműveken lehetne használni. Ebbe beletöltik a hozzávalókat, majd az egészhez tengervizet adnak. Ennek köszönhetően a járművön hidrogén keletkezik, amit vagy az elektromos meghajtáshoz, vagy az áramellátáshoz lehetne használni.
Ha a folyamatot sikerülne felskálázni, akkor gyorsan ki lehetne zöldíteni a hajózást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.