Tech HVG 2024. július. 26. 13:03

Űrerőművet építene a műholdaknak egy amerikai startup

Egy egész űrerőmű-hálózatot hozna létre alacsony Föld körüli pályán a Star Catcher Industries, hogy a műholdak többé ne legyenek a saját napelemes rendszereikhez kötve. Az erőmű ugyanis több energiát tudna biztosítani a feladataikhoz.

Különös ötlettel állt elő a Star Catcher Industries floridai startup – szeretnék megépíteni az első űrbéli erőművet az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak energiaellátására. A hálózatot Star Catcher Networknek nevezték el.

Az űrből a Földre sugárzott energia terén több fejlesztés is zajlik, ám ezek nem igazán fordítanak figyelmet a műholdak energiaellátására. A Star Catcher Industries fókuszában pedig pont ez van.

A Star Catcher Network széles spektrumú energiát tud majd küldeni az alacsony Föld körüli pályán, valamint az azon túl keringő műholdak számára. A hálózatnak lesz egy több műholdból álló „csomópontja” nagyjából 1500 kilométeres magasságban – ezek fogják hasznosítani a napenergiát, majd továbbítani továbbítani azt az ügyfelek űreszközeinek.

Star Catcher on X (formerly Twitter): “Big news! Star Catcher launches and secures $12.25M Seed Round! Our mission: eliminate space power constraints with the Star Catcher Network, the world’s first space power grid. pic.twitter.com/DEmMQbqjTU / X”

Big news! Star Catcher launches and secures $12.25M Seed Round! Our mission: eliminate space power constraints with the Star Catcher Network, the world’s first space power grid. pic.twitter.com/DEmMQbqjTU

Ez a megközelítés az ígéret szerint ötször-tízszer több energiát biztosíthat az űrben lévő szerkezeteknek, mint azok saját napelemes rendszerei – derül ki az Interesting Engineering cikkéből.

A Star Catcher várakozásai szerint 2030-ra robbanásszerűen, akár 40 000-re is duzzadhat az alacsony pályán keringő műholdak száma. Ezek összesített energiaigénye pedig 840 megawatt is lehet.

Jelenleg a földi próbákra kapott a cég egy 12 millió dolláros finanszírozást, és ha ezek sikeresek lesznek, már 2025-ben elindítanák az első kísérleti egységet az űrbe – ezután következhetne a kereskedelmi szolgáltatás.

Űrbéli „benzinkutakkal” hosszabbítaná meg a műholdak élettartamát egy startup

28,5 millió dolláros befektetést kapott az Orbit Fab nevű startup, így még közelebb kerülhet a műholdak űrben történő megtankolásának ötlete, amivel rengeteg pénzt lehetne megspórolni, és az űrszemét is kevesebb lehetne.

Ha sikerrel járnak, a jövő műholdjai nem lesznek többé a saját napelemeik által támasztott korlátokhoz láncolva, és sokkal erőforrásigényesebb folyamatokat is végezhetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.